HAYAT SENİN İÇİN

HAYAT SENİN İÇİN

Bazen basit gözüken sorular derin anlamlar barındırır, Bilge bir gün bana hayat kimin için diye sormuştu, ben de elbette hayatı kendim için yaşıyorum diye cevap vermiştim. Hayatı kimin için yaşadığını sormadım, hayat kimin için diye sordum diye yinelemişti. Biz insanlar için elbette demiştim bu kez. Evet, doğru; hayat biz insanlar için, ama bunu fark etmek bile büyük bir farkındalık gerektiriyor biliyor musun diye devam etmişti. Hayatta tesadüf diye bir şey yoktur, her şey daha büyük bir planın parçasıdır ve her şey insanların ve insanlığın gelişimi içindir. Hayat senin için derken bunu kastediyorum, hayat senin bir şeyler öğrenmen içindir.

“Neleri özellikle öğrenmemiz gerekiyor hayatı daha büyük farkındalıkla yaşamak için?”

Hayat bize ikinci ve üçüncü fırsatlar sunmak konusunda cömerttir, diğer yandan bu fırsatları görebilmek için biraz farkındalıkla bakmak gerekir ve olmayan şeyleri artık kabullenmek bunun bir parçasıdır.

Bazen kafamızı taktığımız şey her ne ise onun olmayacağını kabul etmeden ilerlemek mümkün değildir hayatta.

“Peki, bunu yaparken niye zorlanırız?”

Benzer bir aşkın, bir mesleğin, bir iş fırsatının, bir hayalin veya projenin bir daha gelmeyeceğini düşündüğümüz için.

Bazen de hayatta kurban rolü oynayıp insanların dikkatini çekmeyi severiz, hayattaki başarısızlıklarımızı tek bir konudaki gerçekleşmeyen hayalimizle açıklamak kolayımıza gelir.

Harcadığımız emeklerin boşa gitmiş olmasını kaldıramayız, oysaki o deneyim bize bambaşka bir alanda yeni fırsatlar yaratabilir.

Yıllar geçip geriye baktığında bazı dileklerinin gerçekleşmemiş olmasının senin hayrına olmuş olduğunu bile fark edebilirsin.

En güzel şeyler bazen en beklenmedik zamanlarda gerçekleşir.

Yaşamın tılsımlı bir adaleti vardır.

Hayattaki en büyük başarı öğrenmek ve kendimizi geliştirmektir. Tek bir başarısızlık vardır, o da öğrenmeye ve kendimizi geliştirmeye son vermektir.

Öğrenmekten vazgeçme, unutma hayat senin için diyerek noktaladı Bilge sözlerini.

Sevgi ile kalın.

Not: Hayatını Seç, Hayatını Değiştir ve Yarına Notlar isimli kitaplarıma D&R ve diğer kitapçılardan ulaşabilirsiniz. Koçluk hakkında bilgi almak için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Paylaş