HAYAT KURGUSU

HAYAT KURGUSU

Youtube kanalım için hazırladığımız videolardan bir tanesinin konusu da hayat kurgusu. Videolarda Umay’ın bana yönelttiği sorular ile birlikte konuları daha geniş kapsamlı ele alma imkanım oluyor, bugün ise biraz daha kısa olarak bu başlığın bende çağrıştırdıklarını sizinle paylaşmak istedim.

Hayat kurgusu dediğimizde ben bundan bir tür yaşam planı anlıyorum. Her insanın da yaşama dair kendisini heyecanlandıran bir planı olması gerektiğini düşünüyorum. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken nokta bu planın daha çok genel hatları kapsayan bir tür kabataslak yol haritası şeklinde olması ve çok fazla detay içermemesi. Yani gitmek istediğim yeri tarif etmeli, rotayı kafamda biraz canlandırmalıyım, diğer yandan yolculuğun tam olarak nasıl gerçekleşeceği ve yolda hangi duraklarda ne kadar duracağım gibi konular daha sonra belli olacak akış içinde, bu da hayatı güzelleştiren sürpriz unsurlar, bir şeyleri dikte etmektense uyum içinde ilerlemeyi ve gerekirse plan değişiklikleri yapmayı baştan kabul etmek en iyisi.

Niye böyle düşünüyorum, çünkü hayatımızda bizim elimizde olan ve olmayan şeyler var, hayt dediğimiz şey karışık bir sistem, pek çok farklı faktör hayatımızı belli ölçülerde etkiliyor. Bu nedenle elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışırken bir şeylerin planlarımızı değiştirebileceğini de unutmamak gerekiyor.

Peki bir insan hayat kurgusunu yaparken hayatına neler koymalıdır, bazı sorular ile cevaplara ulaşabilirsiniz ve cevaplar herkes için farklı olabilir. Hayatınızda en çok nelerin eksikliğini hissediyorsunuz ya da neleri çok özlüyorsunuz, işte bunlar hayat planınızda yer almalı bence. Kimine göre bu eski güzel dostlukların damağında bıraktığı bir tat olabilir kimisi için de daha varlıklı dönemlere duyulan bir özlem. Bu konuda benim Hayatını Değiştir ve Senin Olan Sana Gelir isimli kitaplarımı okumanızı da önerebilirim, ayrıca Wayne Dyer’ın Hayat Dersi isimli kitabı da çok güzeldir.

Sorularla hayat planınızı oluşturabilir ve zenginleştirebilirsiniz, iş ve özel yaşam dengesi nasıl olmalı hayatınızda, hayatınızda dengeden uzaklaştığınızı düşündüğünüz konular var mı ve eğer var ise yeniden dengeye ulaşmak için neler yapabilirsiniz?

İnsan hayatına neler koymalıdır sorusu çok önemli bir soru bence, bu soruyu kendisine yöneltmeli insan zaman zaman, farkındalığın önemli olduğunu düşünüyorum, en azından güzel bir başlangıç aşaması.

Sonra da bir yerlerden başlamalı insan, ne çok kolay ne de çok zor bir yer seçmeli, bir başarı elde etmeli ve bu zaferin bu konudaki özgüvenini artırmasının etkisi ile devam etmeli. Motivasyon ve disiplin konularını da ayrı bir yazı kapsamında ele alacağım.

Sevgi ile kalın.

Not: Youtube videolarımı izlemek için kendi adımı taşıyan kanalıma abone olabilirsiniz, koçluk hakkındaki sorularınızı da [email protected] mail adresime bekliyorum.

 

Paylaş

Önerilen Yazılar