HAYAT KÜÇÜK ŞEYLERDEN OLUŞUR

HAYAT KÜÇÜK ŞEYLERDEN OLUŞUR

Geçen hafta paylaştığım Yarına Not bu şekildeydi, “hayat küçük şeylerden oluşur, küçük şeyleri dert etmeyin, küçük şeylerle mutlu olmayı seçin”. Bugün bunun nasıl yapılabileceğine dair pratik önerilerimi paylaşmak istiyorum.

Küçük şeyleri dert etmemek için kullandığım basit ve etkili bir teknik var. Herhangi bir konuda herhangi birisine veya bir şeye canım sıkıldığında kendime şu soruyu yöneltiyorum, “Bundan bir ay sonra, bir yıl sonra bu konunun önemi ne olacak?”. %99 ihtimalle hiçbir önemi olmuyor. O zaman canımı gereğinden fazla sıkmamaya karar veriyorum ve ruh halim daha çabuk iyiye doğru gidiyor.

Eğer %1 ihtimal gelecekte de önemini koruyacak bir konuya denk geldiysem o zaman elbette bu konuda neler yapabileceğimi düşünüyor ve planlarımı, tedbirlerimi yazıyorum. Bu bile belli ölçüde bir rahatlama sağlıyor.

Küçük şeylerle mutlu olmayı seçmek ise zaten başlı başına bir hayat felsefesi olarak bence hepimizin hayatına yerleşmeli. Bunu hayatımıza yerleştirmek için tek yapmamız gereken var olana odaklanmak ve şükretmek. Ben her gece yatmadan önce o gün olmuş olan güzel olayları (küçük şeyleri) düşünür, yazar ve bunlar için şükrederim.

İlk kitabım olan Hayatını Seç’te bu konuda bilgiler yer alıyor, ayrıca kendi listelerimden örnekler de paylaşmıştım, fırsatınız olursa mutlaka okumanızı isterim.

Hep söylerim küçük şeyler bir araya geldiklerinde hayatınızda büyük, önemli, yararlı değişimler meydana getirebilirler. Lütfen bugün üşenmeyin ve kendiniz için küçük bir güzellik yapın, hayatınızda olan küçük güzel şeyleri listeleyin ve onlar için şükredin.

Sevgi ile kalın.

Not: Mart ayı koçluk ön görüşmelerimiz devam etmektedir. Bilgi ve randevu için lütfen [email protected] adresine mail atınız.

Paylaş