HAYAT İYİ İLE KÖTÜNÜN YAN YANA OLUŞUDUR

HAYAT İYİ İLE KÖTÜNÜN YAN YANA OLUŞUDUR

P. Welby’nin çok güzel bir sözü var: “Hayat birinin sizi sevmesidir, saçlarınız arasından esen rüzgar, yüzünüze vuran güneş, bir arkadaş ile çakır keyif olmaktır.

Hayat aynı zamanda birinin sizi terketmesi, yağmurlu bir gün ve bir arkadaşın ihanetidir de. Hayat iyi ile kötünün yan yana oluşudur.”

Büyük ölçüde katılıyorum. Eğer buna benzer bir inanışa sahipseniz hayatı yaşarken daha gerçekçi beklentiler oluşturmanız mümkün olacaktır.

Mutluluk dediğimiz şey gerçekleşen ile beklenti arasındaki farktan kaynaklanır. Bir insan gerçekleşenleri sınırlı bir ölçüde kontrol edebilir, beklentiler ise daha büyük ölçüde bizim kontrolümüzdedir.

Eğer hayatı tanımlarken her şeyin sürekli iyi olacağı, daha iyiye gideceği, iniş ve çıkışların olmayacağı şekilde bir tanım yapıyorsam ve beklentilerimi de buna göre şekillendiriyorsam karşılaştığım en ufak aksilik bile alt üst olmama yol açabilir.

Hayatı iniş ve çıkışları ile bir bütün olarak görüp sevebilmek çok önemli. Bu bilginin yanı sıra gerçek bir hayat deneyimi de gerektiriyor elbette.

Önemli olan bir denge yakalayabilmek, çok iyi bir olay başımıza geldiğinde ben bu kadar güzel bir olayı hak etmek için ne yaptım demiyorsak bir aksilikle karşılaştığımızda da bu neden benim başıma geldi şeklinde düşünmemeliyiz.

Hayatta iyi olan ve bir o kadar da iyi olmayabilecek olaylarla karşılaşırız, önemli olan ne şekilde tepki vereceğimizdir. Vereceğimiz tepkileri seçerek, dengeli bir iyimserlik içinde ve sabırlı olarak hayatımızı daha mutlu yaşanılır kılabiliriz.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Önerilen Yazılar