HAYAT İSTEYİNCE GÜZEL

HAYAT İSTEYİNCE GÜZEL

İstemekten korkmayın, çünkü hak ediyorsunuz. Geçen gün Hıdırellez vardı. Hıdırellez Yazın başlangıcı olarak kabul edilir. Bu günde uygulanan bir adet var. İsteklerinizi yazıyorsunuz ve sonra bunları bir keseye yerleştirip kırmızı bir kurdele ile gül ağacına bağlıyorsunuz. Kendiniz ve sevdikleriniz için güzel şeyler istemek adına bir yöntem. Bu nedenle bugünkü yazımı istemek üzerine kurguladım. Çok geniş kapsamlı bir konu elbette, elimizden geleni yapalım bakalım.

İstemenin önündeki en büyük engel bir şeyi hak edip hak etmediğimize dair inancımız. Bu çok ilginç bir konu çünkü bence bir şeyi istemek için hiçbir şeye ihtiyacınız yok, isteğimizin gerçekleşmesi farklı bir konu, ama istemek aşamasında özgürce davranabiliriz.

Daha önce başka bir yazımda bahsetmiştim, isteklerimiz değil beklentilerimiz gerçekleşir. Beklenti ise bir bakış açısıyla bir konuda neyi hak edip hak etmediğimize dair inancımızdır. Eğer isteklerinizi sınırlayan bir kişiyseniz konuyu bu açıdan bir düşünmenizi istiyorum. Hak ediyorsunuz, sadece bu dünyaya gelmiş olmakla hak ediyorsunuz hem de.

İstemekle ilgili diğer bir konu ise kaynakların sınırsız olmasıdır. Siz bir şeyi istediğinizde ve buna sahip olduğunuzda bir başkasının hakkını filan almıyorsunuz, herkes isteyebilir ve istediği şeylere sahip olabilir.

Peki, bir şeyi istedik ama buna nasıl sahip olacağız? İşte bu kısmı çoğu kişinin takıldığı yer. Bir isteğin gerçekleşmesi bazen bir gün sürer bazen bir yıl, bazen daha fazla. Süreyi belirleyecek olan şeylerden biri ise ne kadar az direnç oluşturduğunuz.

Sürekli kendinizle ve isteğinizle kavga halindeyseniz yani isteğinizin olmasından ziyade olmama haline konsantre durumduysanız süreyi gereksiz yere uzatıyorsunuz, haberiniz olsun.

Elbette olayın başka boyutları da var, akılcı bir şekilde emek vermek önemli, oturduğumuz yerden isteğimiz kendi kendine gerçekleşmeyecek, planlar yapmak, harekete geçmek, gerekirse ilave tedbirler almak hatta yön değiştirmek gerekebilir.

Sonrasında inanmak önemli, hak ettiğimize, verdiğimiz emeğin karşılığını alacağımıza inanmak. Sonrasında ise isteği bağımlılık haline getirmemek, yani olmazsa öldüm bittim moduna girmemek. Hayatım zaten güzel, isteğim gerçekleşirse daha da güzel olacak şeklinde düşünebilmek ve yaşayabilmek.

Hayat isteyince güzeldir.

Sevgi ile kalın.

Not: Eski yazılarıma kendi adımı taşıyan web sitesinden ulaşabilir, koçluk hakkında bilgi almak için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Paylaş