HAYAT, HENÜZ YAŞANMAMIŞ GÜNLERİN TOPLAMIDIR

HAYAT, HENÜZ YAŞANMAMIŞ GÜNLERİN TOPLAMIDIR

Hayatı genellikle bugüne kadar yaşadıklarımız olarak algılamak eğilimindeyiz, yarın hayatta olup olmayacağımızı bilmediğimiz için bir açıdan haklı bir yaklaşım. Diğer yandan yaşanmış olanlar anılar arasındaki yerini aldıktan sonra bizi heyecanlandırabilecek tek şey bundan sonra olacak güzel şeyler.

 

Hep deriz ya bugünkü aklımla geçmişe geri gidebilsem her şey çok farklı olurdu diye. Bugün bunu düşünmenizi istiyorum, şu an sahip olduğunuz aklınız ve deneyiminizle hayatınızı baştan yaşama şansınız olsaydı neleri farklı yapardınız, hayat çizginiz hangi noktalarda farklılaşıp şu ankinden ayrılırdı?

 

Bunu istememin nedeni şu: Bundan beş yıl sonra, on yıl sonra bir gün bugünü hatırladığınızda bugünkü aklım ve deneyimimle hayatımın son beş veya on senesini tekrar yaşasam aynı şeyleri yapardım diyebilmeniz. Hayat bazen, “yine olsa yine yaparım”ları çoğaltmaktır.

 

Eğer hayatımı en baştan tekrar yaşama şansım olsaydı, yani yeniden başlayabilseydim hayata daha çok severdim, her gün yeniden severdim, sanki ilk defa karşılaşıyormuşçasına severdim, hayatın beni şaşırtmasına daha çok izin verirdim.

 

Tutku, coşku ve heyecan eksik hayatımızda. Bunun nedeni pek çok şeyi kanıksamak, sıradanlaştırmak. Oysa ki hayat bize her gün yeniden başlamak yeniden sevmek için sayısız fırsat sunuyor. Her gün yeni bir hayat aslında eğer farkında olabilirsek.

 

Eğer her günü hayatımızın ilk günü gibi yaşayabilirsek, eğer karşılaştığımız insanlar hakkında ön yargıları kaldırıp herkese ve her şeye yeni bir şans verirsek “sırra” ulaşacağız.

 

Bugüne kadar ne olduysa oldu, ne kadar günümüz kaldı bilmiyoruz, ya rutin bir hayatımız olacak ya da yeniden başlayıp yeniden seveceğiz. Bunu yapmanın yöntemi ise hayata coşku dolu yaklaşabilmek. Sanki ilk kez hissediyormuşçasına duyguları yaşamak.

 

Bugün lütfen yeniden başlayın, yeniden sevin hayatı, size misliyle karşılık vereceğini göreceksiniz.

 

Sevgi ile kalın.

Paylaş