HAYAT HENÜZ BAŞLAMADI

HAYAT HENÜZ BAŞLAMADI

Geçen akşam bir Yarına Not paylaştım; “hayat henüz yaşanmamış günlerin ve yapılmamış şeylerin toplamıdır” şeklinde. Bugünkü yazımda bu konuyu biraz açmak istiyorum. Öncelikle şunu belirteyim burada bahsettiğim anda kalmak konusu değil, bu açıdan bakacak olursak içinde olduğumuz an dışında bir hayat zaten yoktur. Benim ele almak istediğim bakış açısı biraz daha farklı.

Bilge’yi en son ziyaretimde aramızda geçen bir diyalog neticesinde bu konuyu seçtim.

Hayatı genellikle bugüne kadar yaşadıklarımız olarak algılamak eğilimindeyiz, yarın hayatta olup olmayacağımızı bilmediğimiz için bir açıdan haklı bir yaklaşım. Diğer yandan yaşanmış olanlar, anılar arasındaki yerini aldıktan sonra bizi heyecanlandırabilecek tek şey bundan sonra olacak güzel şeyler.

Hep deriz ya bugünkü aklımla geçmişe geri gidebilsem her şey çok farklı olurdu diye. Bugün bunu düşünmenizi istiyorum, şu an sahip olduğunuz aklınız ve deneyiminizle hayatınızı baştan yaşama şansınız olsaydı neleri farklı yapardınız, hayat çizginiz hangi noktalarda farklılaşıp şu ankinden ayrılırdı?

Bunu istememin nedeni şu: Bundan beş yıl sonra, on yıl sonra bir gün bugünü hatırladığınızda bugünkü aklım ve deneyimimle hayatımın son beş veya on senesini tekrar yaşasam aynı şeyleri yapardım diyebilmeniz. Hayat bazen, yine olsa yine yaparımları çoğaltmaktır.

Bakalım Bir Bilge bu konuda neler düşünüyor:

“Eğer hayatımı en baştan tekrar yaşama şansım olsaydı, yani yeniden başlayabilseydim hayata daha çok severdim, her gün yeniden severdim, sanki ilk defa karşılaşıyormuşçasına severdim, hayatın beni şaşırtmasına daha çok izin verirdim.”

“Bu nasıl yapılabilir, özellikle de hayatın bizi şaşırtmasına izin vermek kısmı?”

“Tutku, coşku ve heyecan eksik hayatında. Bunun nedeni pek çok şeyi kanıksaman, sıradanlaştırman. Oysa ki hayat bize her gün yeniden başlamak yeniden sevmek için sayısız fırsat sunuyor. Her gün yeni bir hayat aslında eğer farkında olabilirsek.

“Haklısın bu açıdan bakıldığında doğru söylüyorsun.”

“Eğer her günü hayatının ilk günü gibi yaşayabilirsen, eğer karşılaştığın olaylar, insanlar hakkında ön yargıları kaldırıp herkese ve her şeye yeni bir şans verirsen “sırra” ulaşacaksın.”

Bilge her zamanki gibi haklıydı elbette. Bilge ile olan sohbetimizden sonra biraz düşündüm.

Bugüne kadar ne olduysa oldu, ne kadar günümüz kaldı bilmiyoruz, ya rutin bir hayatımız olacak ya da yeniden başlayıp yeniden seveceğiz. Bunu yapmanın yöntemi ise hayata coşku dolu yaklaşabilmek. Sanki ilk kez hissediyormuşçasına duyguları yaşamak.

Bugün lütfen yeniden başlayın, yeniden sevin hayatı, size misliyle karşılık vereceğini göreceksiniz.

Sevgi ile kalın.

Not: Tüm eski yazılarıma kendi adımı taşıyan web sitesinden ulaşabilir, kitaplarımı D&R mağazalarından temin edebilirsiniz. Koçluk hakkında bilgi almak için ise [email protected] adresine mail atmanızı rica ediyorum.

Paylaş

Önerilen Yazılar