HAYAT GAYESİ

HAYAT GAYESİ

Annem ve babam çalışıyordu, o zamanlar bakıcı kavramı pek bilinmiyor, beni daha çok anneannem büyüttü, anneannem arkadaşları ile yaptığı sohbetlerde hep “insanın bir hayat gayesi olmalı şu hayatta” derdi, hayata pozitif bakan iyimser bir insandı rahmetli. Ondan çok etkilendim, yaşam amacını bulmak konulu seminerlerimiz de buna dahil. Bugün hayat gayesi veya yaşam amacından bahsetmek istedim.

İkigai isimli bir kitap uzun zamandır çok satanlar listesinde; ben de okudum ve genel olarak beğendim.

İkigai Japonca bir kelimedir. Aslında hayat ve hayatta olmak anlamını taşıyan “iki” ile her şeye değer olan, bir değere sahip olan anlamına gelen “gai” kelimelerinin bir araya gelmesiyle oluşmuştur. Kelimesi kelimesine hayatın yaşamaya değer olduğu şey şeklinde tercüme edilebilir.

Hayatın anlamı, insanın her gün yataktan kalkması için bir sebebi olmasıdır. Japonlara göre biz farkında olmasak da hepimizin içinde mutlaka bir ikigai vardır.

Ben de büyük ölçüde bu düşünceye yakınım; hepimizin bir hayat gayesi var aslında, bazılarımız bunu keşfedebiliyor ve hayatına yansıtıyor, bazılarımız için bu mümkün olmuyor.

Bu nedenle bu konuda bir farkındalık yaratmaya çalışıyorum yazılarım ve seminerler ile, bu konu gerçekten çok önemli.

Çocuklarımız açısından da konu önem arz ediyor, öğrenciler hedef belirlemekte güçlük çekiyorlar, bunun nedenlerinden bir tanesi de hayatın anlamı üzerinde fazla düşünmüyor olmaları olabilir mi?

En sevdiğim sorulardan bir tanesi de dünyada neleri değiştirmek isterdiniz sorusu, buradan hareketle bir yerlere varabilir insan.

Hayatın anlamı dediğimiz şey bir insanın keyif aldığı ve iyi yaptığı şeylerin kesişim kümesinden de çıkabilir, iyi yaptığınız şeyi bulun, kendinizi ona adayın ve olabildiği kadar çok insanın yararlanabileceği şekilde sunun.

Yaşam amacı bizimle ilgili olduğu kadar bizim dışımızdaki insanlarla da ilgilidir, genellikle içinde yardımcı olmak, katkı sağlamak, değer katmak gibi unsurlar barındırır.

Yaşamın amacı, amacı olan bir yaşam sürmektir.

Yaşam amacınızı bulacağınız ve gerçekleştireceğiniz güzel günlerin başlangıcı olsun.

Sevgi ile kalın.

 

Paylaş

Önerilen Yazılar