HAYAT EN İYİ ÖĞRETMENDİR

HAYAT EN İYİ ÖĞRETMENDİR

HAYAT EN İYİ ÖĞRETMENDİR

Ben hayatın anlamını öğrenmekte, kendimi geliştirmekte bulan bir insanım. Hayatın çok iyi bir öğretmen olduğunu düşünüyorum. Bu farklı bakış açısını bugün sizlerle de paylaşmak istedim bu kısa yazı aracılığı ile. Hep söylerim, hayata zıt gitmeyin, onunla anlaşın diye. Bunu uygulayabilmek için ihtiyacınız olan belki de birazdan anlatacaklarım olabilir.

Benim hep iyi öğretmenlerim oldu; öğretmenlerin amacı bizi sınıfta bırakmak değildir, bunu sınıfta kalmış bir insan olarak söylüyorum, öğretmenlerin tek amacı bizim öğrenmemiz gereken konuları öğrenmemiz ve bir üst sınıfa bu şekilde geçmemizdir. Birinci sınıfın derslerini öğrenir, sınavlarda bunu kanıtlar ve ancak o zaman ikinci sınıfa geçersiniz ve bu yöntem bu şekilde devam eder.

Konuları öğrenmiş olmak başlı başına bir ödüldür. Hayat en iyi öğretmendir demiştik; tüm diğer öğretmenler gibi zaman zaman sınavlar yapar, bilgi ve becerilerimizi ölçer. Bu kendimizi göstermemiz, öğrendiklerimizi kanıtlamamız için bir fırsattır.

Hayatınızda sorunlar yaşıyorsanız; lütfen bunları bir şeyler öğrenmek için sunulmuş olan fırsatlar olarak görmeye çalışın. Bu tür durumlar; sizi daha iyi bir noktaya taşıyacak olan basamaklardır. Sorunları çözerek ilerleriz hayat oyununda, yolda bu şekilde ilerleriz.

Evet zaman zaman endişeleriniz artabilir, benim de başıma geliyor, işte o zamanlarda benim için açılan yeni kapıları, oluşan yeni fırsatları görmeye çalışıyorum. Sürekli aynı şeyleri yaparak benzer sonuçlar alırız, yaşadıklarımız farklı şeyler denemek konusunda da bizi cesaretlendirir.

Sorumluluk duygusu gelişmiş bir insanım, belki bu değerlendirmelerime ve yazılarıma da yansıyordur. En büyük sorumluluğum da kendime karşı. Olabileceğim daha iyi bir halim varsa ona ulaşmak için elimden gelenin iyisini yaparım. Yeni şeyler öğrenmek bunun önemli bir parçası. Ve hayata teşekkür ediyorum, benim için iyi bir öğretmen olduğu için. Bana öğrettiklerini sizlerle paylaşma fırsatı bulabilmem ise ayrı bir nimet elbette.

Geçen akşam bir Yarına Not paylaşmıştım; sahip oldukların sahip olmadıklarından çok daha fazla şeklinde idi. Buna çok inanıyorum; ayrı bir yazının konusu olmalı elbette, ama çok kısaca şunu söyleyebilirim, sürekli olarak eksik olana odaklanmak çok anlamsız, var olana odaklanmak ve bugün sahip olduklarımız için dua ettiğimiz günleri hatırlamak da önemli. İşte bana hayatın öğrettiği güzel şeylerden birisi.

Sevgi ile kalın.

Not: Koçluk ön görüşmelerinden yararlanmak için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Paylaş

Önerilen Yazılar