HAYAT EN GÜZEL HEDİYEDİR


Dün akşam yayınlamış olduğum Yarına Not’tan devam edelim: “Değerini bilirsen her şeyin var, değerini bilmezsen hiçbir şeyin yok.” Hayat bize verilmiş en güzel hediye, peki ne ölçüde değerini biliyoruz veya bu konuda farkındalığımızı nasıl artırabiliriz?

Hayatın değerini bilmek için öncelikle kendi değerimizi bilmemiz gerekiyor, bizler hayatın küçük parçalarıyız. Kendimizi sevmemiz, saygı duymamız ve güvenmemiz çok önemli. Ancak kendi değerini bilen bir insan hayatın değerini anlayabilir.

Sevdiğiniz insanlara nasıl davranıyorsunuz, onlara sevginizi nasıl gösteriyorsunuz, lütfen üzerinde düşünün ve kendinize bunları ne ölçüde uyguladığınızı sorgulayın.

Hayatın değerini bilen insanlar sağlıklarına özen gösteren, kötü alışkanlıklardan olabildiği ölçüde uzak durmaya çalışan insanlardır. Sağlığınıza daha fazla özen göstermeye başlayarak size verilmiş olan hediyeyi içtenlikle kabul etmiş olursunuz.

Hayatın değerini bilen insanlar öğrenerek ve kendilerini geliştirerek hayatla uyumlanırlar, kendinize ve hayatınıza katabileceğiniz yeni değerli alışkanlıklar neler olabilir?

Bir diğer konu ise zaman konusu, her gece zaman hesabına karşılıksız olarak yatan 1.440 dakika ile neler yapıyorsunuz, karşılıksız verilen bu hediyeyi ne ölçüde anlamlı kullanıyorsunuz?

Hayatın değerini bilmenin bir diğer önemli unsuru ise hayatı farkındalıkla yaşamak. Her gün yeni bir şeyler keşfetmek, bugün dünden farklı olarak kendinizde ve çevrenizde neler gözlemlediniz, belli bir süre bu sorunun cevabını bir deftere not alarak farkındalığınızı artırabilirsiniz.

Bir diğer başlık ise anlam konusudur, madem bize böyle güzel bir hediye verildi, karşılığında ne yapabiliriz? İlk aklıma gelen anlamlı bir hayat yaşamak oluyor. Olabileceğimiz en iyi halimize ulaşmaya çalışmak, olabildiğince çok insana yardımcı olmak. İnsanlarla hayatın içine dalmak.

Bu gezegen üzerinde 7 milyar kişi bir arada yaşadığımıza göre hayatın anlamı konusu diğer insanlardan bağımsız olamaz diye düşünüyorum.

Ve elbette sevmek, çünkü sevgi her şeye anlam katar.

Hayat en güzel hediye, bu hediyenin değerini daha çok bileceğimiz güzel günler diliyorum.

Sevgi ile kalın.

Not: Ocak ayı koçluk ön görüşmelerimiz devam etmektedir, bilgi için lütfen [email protected] adresine mail atınız.

Paylaş