HAYAT EN GÜZEL HEDİYE – BİR BİLGE

HAYAT EN GÜZEL HEDİYE – BİR BİLGE

İstanbul’da havanın soğuduğu hafta içi günlerde Bilge’yi ziyarete gittim. Biraz hasta ve keyifsiz gözüküyordu, beni görünce canlandı. “Sağlığının kıymetini bil, eğer hayattaysak ve büyük ölçüde sağlıklıysak pek çok şeyi değiştirebiliriz, küçük şeyleri dert etme” dedi. “Hayat bize verilmiş en güzel hediyedir. Değerini bilmek lazım” diye devam etti. Sohbetimiz bu konu üzerinde şekillendi. İşte Bilge’nin anlattıklarından bir bölümü sizlerle paylaşıyorum.

“Hayatın bize verilmiş güzel bir hediye olması başka bir şeydir, bu hediyenin kıymetini bilmek farklı bir şeydir. Sana verilen bir hediyeye kötü davrandığın oldu mu hiç?”

“Olmadı, niye böyle bir şey yapayım, hediyeleri severim ve onlara iyi bakarım, saklarım.”

“İşte bedenine, zihnine ve ruhuna da bir hediye gibi iyi bakmalısın.”

“Biraz açar mısın lütfen bu konuyu.”

“Spor yapmalısın, en azından her gün yürümelisin, kışın soğuk havalarda bile çok aksatmamaya çalış, sağlıklı beslenmelisin ve kötü alışkanlıklardan uzak durmalısın. Bunlar bedenle ilgili kısımlarının çok genel bir tarifidir. Zihnine iyi bakmak için güzel düşünceler üretmelisin, zihin bir bahçe gibidir, ne ekersen onu biçersin ve düşünceler bir tohumdur.”

“Peki, ruhuma nasıl iyi bakabilirim?”

“Ruhuna iyi bakmak için de bol bol şükretmeli, dua etmeli ve meditasyon yapmalısın. Bunları uygulayan bir insan hayat hediyesinin değerini biliyordur diyebiliriz. Elbette bu konu bu kadar basit değil, daha geniş kapsamlı ele alabiliriz eğer istersen.”

“Ben çok isterim ama biraz dinlen lütfen, sana bir ıhlamur yapayım, sonraki günlerde devam ederiz.”

“Anlaştık” dedi Bilge ve hafifçe öksürdü.

Arkası yarın.

Sevgi ile kalın.

Not: Mutlulukla Değişim Programı 2017 yılı kayıtları başlamıştır, Aralık ayında ön görüşmelerden yararlanmak için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

 

Paylaş

Önerilen Yazılar