HAYAT DONDURMA GİBİDİR

HAYAT DONDURMA GİBİDİR

“Hayat dondurma gibidir, erimeden tadını çıkartmak lazım” . Bu güzel söz bana ait değil, kimin ilk kez söylediğini bilmiyorum, geçtiğimiz günlerde bir sohbet sırasında değerli bir aile büyüğümüz hatırlattı.

Bu cümle üzerinde çok düşündüm yazımı kaleme alırken, bazen tek bir cümle çok şey ifade eder ya öyle oldu benim için de. Her şeyden önce benim yorumuma göre bu cümle şunu söylüyor; hayatı yaşarken çok acele etme ama yavaş da kalma, yani bu işin dengesini bulmaya çalış. Sürekli ertelemelerle yaşarsan hayatını sonra yapmak istediğin şeyler için zaman kalmamış olduğunu da fark edebilirsin.

Bu nedenle ertelemekte olduğum bir iki şeyi ön plana alıp gerçekleştirdim hemen, size de tavsiye ederim, insan kendini gerçekten çok daha iyi hissediyor.

Zamanın hızlı aktığını söylüyor başlıktaki cümle aynı zamanda. Anın tadını çıkarmak, hayattan gerçekten keyif almak, anlamlı bulduğumuz şeyleri yapmak için en güzel başlangıç noktası bugün ve şimdi.

Anda kalmanın önemini anlatan çok sayıda yazı kaleme almıştım, dondurma yerken de anda kalıyor insan genellikle. Özellikle de yaz aylarında havanın sıcak olduğu dönemlerde hızlı eriyen yumuşak dokulu bir dondurma varsa elinizde tek düşünceniz onun tadını çıkarmak oluyor beş veya on dakika için.

Sizlerde nasıl çağrışımlar yaptı bu cümle, hayatınızla ilgili bazı değişiklikler yapmanızı söylüyor mu size? Ekim ayı genellikle istediğimiz güzel değişimleri başlatmak için tohum ekme zamanıdır, bu konuda bir gayret göstermenizi çok isterim.

Sevgi ile kalın.

Paylaş