HAYAT DEVAM EDİYOR

HAYAT DEVAM EDİYOR

Geçenlerde Robert Frost’un bu güzel cümlesini paylaşmıştım sizlerle, “hayat hakkında öğrendiğim her şeyi üç cümle ile özetleyebilirim; hayat devam ediyor”, bugün de bu konu hakkında düşüncelerimi paylaşmak istedim kısaca.

Hayatın en güzel yanı devam etmesi ve bize her gün yeniden başlamak, bir şeyleri değiştirmek için fırsatlar sunmasıdır. Bazen bir dönem gelir hayatınızda bazı şeyler istediğiniz gibi gitmez ama sonra birden güneş açar, bulutlar dağılır, olaylar veya bakış açınız değişir.

Mevsimlere benzetirim biraz, her mevsimin ayrı bir güzelliği vardır, bu nedenle içinden geçtiğimiz dönemlerin güzelliklerini fark edebilmek gerekir.

Her şey geçer, ne başarı kalıcıdır ne de başarısızlık, sistem teorisine göre hiçbir şey sonsuza dek sürmez, her gidişat bir süre sonra kırılır, inişleri ve çıkışları vardır hayatın, bunu bilmek gerek, çıkışları yönetmek kolaydır, inişleri yönetmek daha büyük ustalık ister.

Bir şeyler öğrenmek üzere yaşadığımızı düşünüyorum, hayat ihtiyacımız olan deneyimleri karşımıza çıkarıyor ve dersler devam ediyor, tam öğrendim diyorsunuz konular değişiyor.

Bu yüzden farkındalık, bilgelik ve içsel huzur önemlidir hayatı deneyimlerken, yukarıda anlatmaya çalıştığım şeyler olup biterken bunu anlayış ve sükûnetle karşılamak, hayatın doğal akışını olduğunu bilmek ve uyumlanmak gerekir.

Eskiden bir yazı yazmıştım, çok tutulmuştu o dönem, hayata zıt gitmeyin hayatla anlaşın şeklinde idi genel felsefesi, hayatla kavga edip kazanan kimse görmedim, sadece kendinizi üzersiniz.

Bu demek değildir ki, elimizden gelenin iyisini yapmayacağız, elbette yapacağız, diğer yandan olmadığı dönemlerde gereğinden fazla zorlamamayı da öğreneceğiz.

Hayat devam ediyor, hep devam edecek, önemli olan biz bu hayatı ne şekilde yaşamayı seçiyoruz? Farkındalıkla ve anlayışla mı yaklaşıyoruz yoksa sitem ve şikayetle mi?

Geleceğin en güzel yanı her seferinde tek gün olarak gelmesidir, hayat hep gün gün devam edecek, ileride bir gün karşılaşabileceğiniz olası sorunları bugün çözmeye çalışmayın, gerekli olan güç o zaman size verilecektir.

Bugüne kadar hayat devam etti, siz de devam ettiniz, bundan sonra da öyle olacak.

Kendinizi çok yıpratmayın, hayattan keyif almaya, anlam bulmaya çalışın. Her gün beş dakika gülümseyin, her gün birisine küçük bir yardımda bulunun, her gün birisine onu sevdiğiniz söyleyin, ruhunuzu besleyin.

Sevgi ile kalın.

Not: Senin Olan Sana Gelir isimli dördüncü kitabıma D&R mağazaları ve diğer kitapçılardan ulaşabilir, internet üzerinden sipariş verebilirsiniz.

Paylaş