HAYAT DERSİ


Bu aralar Wayne Dyer’ın Hayat Dersi isimli kitabını okuyorum, güzel bir kitap tavsiye ederim. Bugünlerde 70’li yaşlarında olan psikiyatristin hayat yolculuğunu ve çok sayıda kitabının hikayesini anlatıyor. Hayat dersi demek yerine hayat dersleri demek daha doğru olur belki. Geçenlerde çok sevdiğim bir danışanım, bu hayat dersleri ne zaman bitecek diye sormuştu. Hiçbir zaman, bittiği gün aslında yaşamıyor olacağız.
44 yaşındayım, son 4 yıldır çok yoğun bir şekilde kişisel gelişim, koçluk, motivasyon gibi konularla ilgileniyorum. Eğer hayat dersi isimli bir kitap yazsaydım giriş bölümünde nasıl bir tavsiye verirdim diye düşündüm ve bugünkü yazımı kaleme aldım, umarım keyifle okur ve kendi yazınınızı oluşturursunuz, herkesin yolculuğu ve dersi farklı olabilir çünkü.
KENDİNİZE MEYDAN OKUYUN
Mevcudun bir tık üzerine çıkarak şekilleniyor genellikle hayattaki doyum anları, bunun için de insanın kendine meydan okuması gerekiyor. Olasılıklar çoğu zaman bir meydan okumayla şekilleniyor, kartlar adeta yeniden dağıtılıyor ve her şey yeniden başlıyor.
Hayatınızın doyumuna daha fazla ulaşmak istiyorsanız kendinize zaman zaman meydan okumak faydalı olabilir. Ben arada bir bunu yaparım, hayatımı daha anlamlı hale getirdiğini düşünüyorum. Hayatın her alanı ile ilgili olarak uygulanabileceğini düşünüyorum.
Hangi yeni alışkanlıkları ve becerileri edinmeyi düşünüyorsunuz, kendinize ve çevrenize neler katacaksınız, kendinize meydan okuyun, yapabileceğinizi düşünerek harekete geçin ve eylemlerinizi sürdürerek sabırla bekleyin, meydan okumak bence böyle olur.
Meydan okumalar bir yandan bizi kendimizi geliştirmeye ve öğrenmeye sevk ederken diğer yandan hayatımızı daha değerli ve anlamlı hale getirir. Motivasyonumuz artar, başardıkça özgüvenimiz yükselir, yeni beceriler ediniriz, daha fazla katkı sağlarız.
Bütün bunlar için hayatın çok özel koşullar ortaya çıkarmasına veya bir başkasının bana meydan okumasına gerek yok, kendi kendime de yapabilirim.
Bugün alın kağıdı kalemi elinize ve meydan okumanızı yazın. Amaçlarınızı belirleyin, yardım alabileceğiniz kişileri de belirleyin ve hayallerinizin peşine düşün. Gerekiyorsa bazı düşüncelerinizi ve bakış açılarınızı değiştirin, haydi canlanın biraz. Gerçekten yaşadığınızı hissedin. Belki de bugüne kadar varlığından haberdar olmadığınız güç ve yeteneklerinizi keşfedersiniz.
Olasılıklar bazen bir meydan okumayla şekillenir, kartlar yeniden dağıtılır ve her şey yeniden başlar.
Sevgi ile kalın.
P.S.: Mutlulukla Değişim Programına katılmak güzel bir kendine meydan okuma aracı olabilir, sizleri sınırlarınızı keşfetmeye ve genişletmeye davet ediyorum, bilgi ve kayıt için lütfen [email protected] adresine mail atın.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twenty + six =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.