Geçenlerde akşam ailecek yemek yiyorduk; birden küçük kızım Ada hepimize döndü ve “hayat bu kadar zor olmamalı” dedi. Elbette hepimiz güldük ama sonra düşününce Ada’nın niye böyle bir cümle kurmuş olduğunu kavradım ve bugünkü kısa yazımda bahsetmeye karar verdim.

Neler konuşuyorduk o akşam aramızda; hepimizin hayatında olan ve hepimizin konuştuğu şeyler aslında. Yapılması gereken işler; bunları kimin ne zaman ve nasıl yapacağı, zamanın yetmeyebileceği, neyi nasıl organize edeceğimiz gibi günlük konular işte. Bir çocuğun bakış açısından hayat çok farklı ve aslında daha doğru bakış açısı bence onların ki.

Hayata zaman zaman bir eğlence gözüyle bakabilmek gerekiyor, meşhur sözdür, hayatı bu kadar da ciddiye almayın nasılsa hiçbirimiz içinden canlı çıkmayacağız diye.

Çocukları gözlemlediğinizde birinci önceliklerinin oyun olduğunu görürsünüz, eğlenmek, yaratıcılık çok önemlidir. Sürekli olarak “faaliyet” yaparlar, bu bazen ilk defa yaptıkları bir pastadır bazen de kartondan bir ev inşa ederler, ortalık biraz dağılsa da fazla önemsemezler. Genellikle günlerini büyük keyif içinde geçirirler.

Çocukların hayatında çok olan ve bizim hayatlarımızda çok az olan şeyler var, eğer bunları artırabilirsek daha eğlenceli bir hayatımız olabilir ve kimse bize hayat bu kadar zor olmamalı demez.

Örneğin yaratıcılık, en son ne zaman yaratıcılığınızı kullanarak ve sınırlarınızı zorlayarak değişik bir şey yaptınız?

Çocuklarla ilgili şunu fark ettim sonra, biz büyükler olarak çok fazla düşünüyoruz ve bunu genellikle bizi endişelendirecek şeyler için kullanıyoruz. Geçenlerde Ada yatarken bana “baba yakın zamanda olmayacak şeylerin hayalini kurabilir miyim?” diye sordu, “örneğin” dedim, “uçan arabalar mesela, çok merak ediyorum onlarla geleceği” dedi. Kaçımız yakın zamanda olmayacak şeylerin hayali ile mutlu olabiliyoruz.

Çocuk olmak hayata farklı bir pencereden bakmaktır, biraz daha fazla gülmektir. Yetişkin olarak ne kadar az gülüyoruz ve ne kadar çok somurtuyoruz, hepimizin biraz daha fazla gülmeye ihtiyacı var.

Hayatı biraz daha hafife almalıyız belki de, önemsediğimiz şeylerin bu kadar da önemli olmayabileceği gerçeği ile yüzleşmeliyiz ve bir şekilde daha keyifli bir hayatın kapısını aralamalıyız.

Sevgi ile kalın.

Not: Mutlulukla Değişim Programı Kış Dönemi kayıtları başlamıştır; bilgi ve kayıt için mert.cuhadaroglu@gmail.com adresine mail atabilirsiniz.