HAYAT AMACINI BULMAK


Bana sık sık “nasıl oldu da kurumsal iş hayatını ve güvenli bir geleceği bırakıp hayalinin peşinden gittin” diye soruyorlar. Hayat amacınızı bulduğunuzda ve o amacın sizi çağırdığını hissettiğinizde bunu takip etmek çok zor değil aslında, bende de öyle oldu.

“Hayatını Seç” isimli ilk kitabımda bu konuya yer vermiştim. Bence bir insanın hayat amacını bulması için ilk yapması gereken kendisini daha yakından tanımak ve kendi üzerinde çalışmak.

Zaman ve bütçe ayırabiliyorsanız koçluk almak kesinlikle fayda sağlar ve süreci kısaltır. Eğer bunu yapamıyorsanız o zaman günlük hayatın koşturması içinde düzenli boşluklar yaratıp kendinize sorular sorarak ve cevaplarını arayarak başlayabilirsiniz.

Bazı örnek sorulara aşağıda yer verdim.

–          Sabahları yataktan büyük bir neşe ile kalkmanızı sağlayacak bir amacınız olsa bu ne olurdu?

–          Yaşamınıza daha fazla anlam katacak bir uğraş edinseniz bu neye benzerdi?

–          Belli bir şeyi yapmak için yaratılmış olsanız bu ne olurdu?

–          Neyi yapmayı çok seviyorsunuz?

–          İnsanların sizde en fazla takdir ettikleri 3 özelliğiniz nedir?

–          Kolaylıkla yaptığınız ve keyif aldığınız neler var?

Hayatta önemli olan, hala hayatta iken asla geç olmadığına inanmaktır. Soruları cevaplamak başlamak için harika bir ilk adım olabilir.

Ben açıkçası benzer bir süreçten geçtim, bu soruların cevaplarını aradım ve sonunda hayat amacımı buldum.

Koçluk ve yazarlık yapmaya bayılıyorum, bunu yaparken insanları hayallerine bir adım yaklaştırdığımı düşünüyorum.

Kilit kelime “yapmaya bayılıyorum”. Sizin yapmaya bayıldığınız şey nedir? İşte amacınızı buldunuz, hayatınızın geri kalanını bununla geçirebilirsiniz.

Tabii ki bu konuda kendinizi geliştirmeli ve geçiminizi temin etmek durumuna gelmelisiniz, ama bu bir sonraki aşama. Ve evet çok çalışacaksınız. Herhangi bir konuda uzmanlaşmak 10.000 saatlik bir çalışma içerir, ama hayat amacınızı bulduğunuzda çalışıyormuş gibi hissetmeyeceksiniz.

Bir vizyon oluşturun, sonrasında bu vizyonu gözünüzün önünden ayırmadan sabırla adım adım ilerleyin.

Aklınıza hiçbir şey gelmiyorsa vizyon olarak; bildiklerinizi, tecrübelerinizi yaptığınız iş vasıtasıyla ihtiyacı olanlarla paylaşmayı seçin.

Son aşama ise yapmaktan büyük keyif aldığınız, kendinizi geliştirmek için çaba sarf ettiğiniz bu şeyin sizi aşan faydasını ortaya çıkarmakta. En önemli aşama burası olabilir. Yaptığım şeyi topluma yararı olacak şekilde nasıl uygulayabilirim.

Takip etmekte olduğunuz Facebook Sayfası benim açımdan bu amaca hizmet ediyor, tamamen ücretsiz olarak dileyen herkesin yazılarımdan faydalanması beni şimdilik çok mutlu ediyor.

Ne yapmak istediğinizi, sizi neyin mutlu ettiğinizi buldunuz, kendinizi geliştirdiniz ve bu işe adadınız, ayrıca belli bir kısmını toplumun yararına sundunuz, tebrikler, artık sizin de bir hayat amacınız var.

Siz keyifle amacınızı gerçekleştirirken bir gün bir bakmışsınız birileri size soruyor, hayat amacı nasıl bulunur diye.

İşte o gün bu yazıyı hatırlayın ve o insanlarla bildiklerinizi paylaşın.

Amacınızı bulun ve kendinizi ona adayın. Buna yaşamak denir.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 + four =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.