HAYALLERİNİZE GİDEN YOL PLANLARINIZDA OLMAYABİLİR


Hayat çoğu zaman planlandığı gibi akmaz. Bundan 10 yıl önce hatta 5 yıl önce bana nasıl bir geleceğim olabileceği sorulsaydı, 55 yaşında muhtemelen bankacılıktan iyi bir pozisyondan emekli olup Bodrum’a yerleşeceğimi ve kitaplar yazacağımı söylerdim. Koçluk yapmak, bu şekilde insanların hayatlarına dokunmak listemde yoktu açıkçası. Her şey 2011 yazında uzun bir süre sonra ilk defa yalnız kalmam, kendimle ilgili farkındalıklarımın çoğalması ve bir kitap yazmaya karar vermemle başladı (bunun hikayesini de yarın anlatırım).

Sürekli olarak plan yapmamıza rağmen geriye dönüp baktığımızda mutluluğun planlarla gelen bir şey olmadığını görebilirsiniz. Mutluluk çoğu zaman planlanamaz. Bu büyük olaylarda olduğu gibi nispeten küçük günlük olaylar için de böyledir.

Üşenmedim ve cep telefonuma 2013 yılında kaydetmiş olduğum yaklaşık 300 fotoğrafı hızlıca inceledim. Genellikle önceden planlanmamış, son anda karar verilmiş, sürpriz deneyimlerle gelen mutluluk anları vardı.

Peki hiç plan yapmayalım mı? Hayır, plan yapmak iyidir. Planların sizi değil, sizin esneklikle planlarınızı yönettiğiniz sürece. Plan yapmak genel bir yön duygusu verir. Sadece esnek olmak daha önemlidir, plan yapın ama hayatınızda sürprizlere de açık kapı bırakın.

Size esnek olmakla ilgili kendi hayatımdan ilginç bir örnek vermek istiyorum. Pek çoğunuz beni web sitemdeki ve sosyal medyadaki yazı ve paylaşımlarım ile tanıdınız. Danışanlarımın da önemli bir kısmı bu platformlardan geliyor. Peki ben bunu planladım mı veya bir adım ötesinde hayal ettim mi? Açıkçası, hayır.

Geniş sayılabilecek bir arkadaş çevrem var, bankadan ayrılıp koçluk yapmaya başladıktan sonra bu geniş çevremin bana önemli sayıda danışan getirebileceğini düşünmüştüm. Açıkçası pek öyle olmadı. Elbette koçluk yaptığım tanıdıklar ve onların tanıdıkları oldu, hala var ama sayı yeterli değildi.

İşin sadece bu şekilde yürümeyeceğini anladığımda kitap ve kitabın tanıtımının getireceği danışanların iyi bir seçenek olabileceğini düşündüm.

İlk kitabım olan Hayatını Seç yayımlandıktan sonra TV ve radyolarda boy gösterdim, bazı gazete ekleri ve dergilerde, internet sitelerinde benimle ve kitapla ilgili röportajlar yayımlandı. Kitabımı okuyanlar çok beğendi ve bir kısmı benim danışanım oldu ama hala yeterli değildi.

Açgözlü olduğumu filan düşünmeyin lütfen, bu işi gayet makul ücretlerle ve yaygınlaşmasına hizmet edecek büyük bir ilgi ile yapıyorum. Yeterli değil derken kast ettiğim evin lüks olmayan giderlerini karşılayacak ölçüde değildi.

Ne yapabilirim diye düşünürken bir arkadaşımın da ön ayak olması ile web sitesi ve sosyal medyada günlük motivasyon yazıları yazmaya başladım. Bildiğim kadarıyla bunun Ülkemizde bir örneği yok. Tamamen ücretsiz, günlük, kaliteli yazı ve paylaşımlar.

Sosyal medya hakkında fazla bir bilgim yoktu, çoğunu sonradan öğrendim ve kendimi geliştirdim 6 ay içinde. Sonuç: Evet, oldu.

Öncelikle bana büyük bir motivasyon ve keyif veriyor. Planlarım arasında hiç olmamasına rağmen kişisel gelişim ve koçluk konusunda sosyal medyada iyi sayılabilecek bir yere geldim. İnsanlar yazılarımı günlük olarak takip etmeye ve paylaşmaya başladılar. Ayrıca koçluk hizmetlerinden faydalanmak isteyen yeterli sayıda kişiye ulaştım.

Eğer esnek olmasaydım ve başlangıçtaki planlara sıkı sıkıya tutunmaya devam etseydim ne olurdu bilemiyorum, muhtemelen istediğim sonuçları ya elde edemezdim ya da çok uzun süre alabilirdi.

Eğer herhangi bir konuda tıkanıp kaldığınızı ve hedeften uzaklaştığınızı düşünüyorsanız yeni bir bakış açısı geliştirmeye çalışın, esnek olun, güvendiğiniz insanların fikirlerini alın. Bir şeyi yapmanın onlarca farklı yolu olabilir.

Bazen planlarımıza olan kesin bağlılığımız Evrenin bizi götürmek istediği yeni yolları görmemizi engelleyebilir, buna karşı dikkatli olmalıyız.

Ağaçlardan ormanı görememek olarak da adlandırılan bu olgu hayatın bize sunduğu güzel yolları ve fırsatları görmemizi engeller.

2014 için de güzel planlarım var ama bir yandan da kendime söz verdim, daha esnek olacağım ve planları körü körüne takip etmeyeceğim.

Beklediğimiz her ne ise belki farklı bir yolu vardır. Kim bilir?

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three × 1 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.