HAYALLERİNİN PEŞİNDEN GİDİP BAŞARDIN, BİZDE YAPALIM MI?


Evet, yapın, ama çok dikkatli olun ve birkaç tane iyi planınız olsun. Eğer dikkatli davranmayacaksanız ve hayalinizin nasıl gerçekleştirileceğine dair alternatif planlarınız yoksa hayır yapmayın.

En sık karşılaştığım soru, “sen başardın, bende hayalimin peşinden gitmeli miyim sence” sorusu herhalde.

Başarı herkesin kendisine göre bir tanım yapması gereken bir konu. Ben ilk bir yıl için kendime koymuş olduğum hedeflere 3 ay gecikme ile ulaştım, bu nedenle şu anda kendimi başarılı hissediyorum.

Zorlandığım dönemler oldu, özellikle ilk 6 ay, en az 3 kere vazgeçme noktasına gelmişimdir, farklı bir şeyler yapmayı düşündüğüm zamanlar oldu.

Bu nedenle gerek koçluk çalışmaları sırasında gerekse arkadaşlarımla olan sohbetlerimde hayallerinin peşinden gitmek isteyen kişilerin planlarını gerçeklik testine tabi tutmayı seviyorum. Ben yaptım, siz de yaparsınız diyerek insanları normalden daha fazla cesaretlendirmeye gerek yok.

Hep başarı hikayelerini duyuyoruz, ya başaramayanlar. Elimde bir istatistik yok, ama hayallerinin peşinden giden herkes bunu gerçekleştiriyor mu, hiç sanmıyorum.

İşimi sevmiyorum, sevdiğim işi yapmak için hemen işten ayrılacağım, eşimle aramız ilk evlendiğimizde olduğu gibi değil, farklı yönlere gitmeliyiz, böyle bir dünya yok, varsa da ben bilmiyorum.

Öncelikle mevcut durumun derinlemesine bir şekilde analiz edilip bir umut varsa mevcut durumun devamının denenmesi gerekir diye düşünüyorum.

İş hayatında örneğin yaptığınız işi sevmiyorsanız akla ilk gelmesi gereken çözüm iş değiştirmek olmamalı. Çalıştığınız şirkette başka bir iş yapabilirsiniz, belki sadece bağlı olduğunuz kişi değişse sorun çözülecek.

İlişkiler alanında da durum aynı, eğer saygı ve sevgi devam ediyorsa çoğu zaman yapılabilecek bir şeyler vardır, her kafamıza estiğinde bir ilişkiden çıkıp diğerine gidemeyiz, bu anlamsız.

Ama baktınız, denediniz, olmuyor. O zaman değiştirmek için bir şeyler yapabiliriz. İyi bir stratejiye ihtiyacınız var, detaylı planlara, alternatif planlara, desteklere, iyi bir zamanlamaya, düşünülerek oluşturulmuş eylem adımlarına ve süreci izleyecek güvenebileceğiniz birilerine.

Dünyada en kolay şey bir şeyi başardıktan sonra geriye dönüp diğer insanlara “ben yaptım, oldu, sizde yapın” demektir. Söyledikleriniz sadece bununla sınırlı ise doğru yapmıyorsunuz.

Bakın ben kendi ölçülerime göre bir şeyler başardım. Ama kolay olmadı, çok zorlandım, başarısız olabilirdim.

Hangi güçlü yönleriniz sizi hayalinize taşıyacak, size destek olacak kimler var, belli bir süre gerekirse hayat standartlarınızı düşürmeyi göze alabilecek misiniz, psikolojik stresi kaldırabiliyor musunuz, farklı alternatifleriniz var mı, gerekirse vazgeçebilecek misiniz?

En başarılı stratejiler başarısızlık ihtimalini de içerenlerdir.

Amacım insanların hayallerini gerçekleştirmelerine yardımcı olmak. Ama bunu ayakları yere basan sağlam bir şekilde yapmalarını arzu ediyorum. Ve yapılabileceğini biliyorum.

Sevgi ile, farkındalık ile kalın.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

9 + 9 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.