HAYALLERİN SANA GELMİYORSA SEN ONLARA YÜRÜYECEKSİN


Biraz klişe bir slogan olduğunun farkındayım ama bu doğru olmasını engellemiyor. Oturduğum yerden hayallerime ulaşamıyorsam onlara doğru yürümemde fayda var. İlk aşamalar şüphesiz hayal kurmak, inanmak ve ilk adımı atmak, peki ya sonrası? Okurumun mesajı şöyle: “Diyelim ki kararımızı aldık, belli ölçülerde bir iki planımız da var, adımlarımızı belirledik. İlk adımı da attık. Bundan sonraki süreçte hissedilenler, endişelerin devam etmesi, bilinmezlik, kafamızda olmayan yeni fırsatların planımıza dahil olması ya da bizim ‘zorluk ‘ olarak adlandırdığımız yeni durumların gelişmesi ve yoldayken oluşabilecek duygu ve düşüncelere dair de bir yazı yazmak ister misiniz?”

Yaşam, hayallere doğru bir yolculuktur, yolculuk yaşamın kendisidir, o halde yaşamda karşımıza çıkan her şeyin değişim yolculuğunda da bize eşlik etmesi son derece normaldir.

Öncelikle esnek olabilmenin önemini anlamak gerekiyor. Planlara sıkı sıkıya bağlı kalmaya çalışmak yerine yolculuk sırasında ortaya çıkan gelişmelere göre rotayı güncellemek gerekebilir. Güven çok önemli, güven olursa zorluklar fırsatlara dönüşebiliyor.

İlk adımı attıktan sonra endişeler hemen yok olmuyor elbette, hatta dönem dönem oldukça şiddetleniyor. Bu tip durumlarda kendimize neden yola çıktığımızı sıkça hatırlatmamız lazım.

Bilinmezlik ise değişik bir husus. Bir süre sonra gerçek tehlike bilinmezlik değil her şeyin önceden tahmin edilebildiği hayatlar. O yüzden herkes hayatına kendi belirleyeceği ölçüde biraz bilinmezlik katmalı, değişim yolculukları bu açıdan güzel fırsatlar sunar.

Yolda olmak güzel bir histir, bir değişim yolculuğunda kişi kendisine dair çok önemli keşifler yapar, artık yolculuğun başındaki kişi değildir.

Ve dün akşamki yarına notta belirttiğim gibi, değiştiremeyeceğiniz şeyleri kabul edip değiştirebileceklerinize odaklandığınızda değişim yolculuğu başlar.

Çok geniş kapsamlı bu konuyu bir yazıda veya kısa yazılarda ele almak çok zor. Bu nedenle Hayatını Seç, Hayatını Değiştir ve Yarına Notlar isimli kitaplarımı okumanızı öneriyorum. Ayrıca İstanbul’da yaşayıp belirli bir zaman ve bütçe ayırabilecek olanlar Mutlulukla Değişim Programına da kayıt yaptırabilirler.

Sevgi ile kalın.

Not: Bilgi ve iletişim için [email protected]

Paylaş

Önerilen Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 × 2 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.