HAYALLERİ PLANLARA DÖNÜŞTÜRMEK


Dün bir arkadaşım aradı, “sana gıpta ediyorum, hayallerinin bir kısmını gerçeğe dönüştürdün, şu işin sırrını bana da öğret” dedi. Onunla paylaştıklarımı bugünkü yazımda ele aldım, umarım keyifle okur ve hayallerinizi planlara dönüştürürsünüz.

Benim mesleğim koçluk, amacım diğer insanlara hayallerini gerçekleştirmeleri için ilham vermek ve yardımcı olmak. Bu işin bir sırrı yok. 15 yıl denetim ve finans sektöründe çalıştım, iyi plan yapar ve sonrasında da çok çalışırım. Hayat sadece neden sonuç ilişkisi değil elbette, dua etmeye ve şükretmeye de önem veriyorum.

Hayallerinizi gerçekleştirmek için öncelikle onları planlara dönüştürmelisiniz. Bunun için de yapmanız gereken ilk şey günlük hayatta kısa molalar yaratmak olmalı. Eğer günlük hayatın koşturması içinde bir an olsun durup bir nefes alabilirsek hayallerimizi anlayabiliriz. Bir şeyi neden istediğimizi algılarız. Geçmiş ve gelecek bu mola anında içinde olduğumuz dakikada birleşir. Bu küçük çaplı bir aydınlanma sayılır.

Daha sonra yazmak gelir, bir hayalinizi yazdığınızda bu zihninizdeki çok sayıda hayalden ayrışır, beyninize bir komut vermiş olursunuz, bu hayal diğerlerinden daha önemli, fırsatları algılamamı sağla komutu.

Bir örnek üzerinden gidelim. Diyelim ki altı ay süreli bir dünya seyahati yapmayı hayal ediyorsunuz. Gitmek istediğiniz kıtaları, ülkeleri ve şehirleri, görmek istediğiniz belli başlı yerleri yazın. Sonra bunlara dair resimlerden bir kolaj yapın ve görebileceğiniz bir yere asın.

Ne kadarlık bir bütçe gerektiğini hesaplayın, her ay 200 TL biriktirmeye başlayın ve tanıdığınız birisine hayalinizden bahsedin. Bu seyahati sağlıklı ve keyifli bir şekilde yapabilmek için dua edin ve sanki gerçekleşmiş gibi şükredin.

Benim formülüm bu, isterseniz benimkini uygulayın isterseniz kendi formülünüzü yaratın. Uygun koşullar diye bir şey yok, hayallerinizi gerçekleştirmek için plan yapmaya hemen bugün başlayın.

Sevgi ile kalın.

Not: Hayalleri planlara dönüştürmek için Hayatını Seç ve Hayatını Değiştir isimli kitaplarımı okuyabilir, sonbahar dönemi koçluk programları için kayıt yaptırabilirsiniz. Sorularınız için lütfen [email protected] adresine mail atın.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

two + 2 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.