HAYALLERİ GERÇEKLEŞTİRMEK , “YÜZDE BİR”İN ÖNEMİ


Geçen hafta bir danışanımın benimle paylaştığı güzel söz “Hayal kurmanın matematiği yoktur. Gerçekleştirmenin kesinlikle vardır” şeklinde idi. Bugün sizlerle gerçekleştirmenin matematiği üzerine bir yazı paylaşmak istedim.
“Yüzde birin önemi”, James Clear’in bloğunda okuduğum etkileyici bir yazı, daha önce benim kaleme almış olduğum “küçük ve günlük seçimlerin önemi” isimli yazımla büyük paralellik arz ettiğini düşünüyorum. O yazımı da cumartesi günü yayınlayabilirim.
Spor koçu Dave Brailsford’un işi zordu. Bugüne kadar hiçbir İngiliz bisikletçi Fransa Turu’nu kazanmayı başaramamıştı ve İngiliz Milli Bisiklet Takımı’nın Koçu olarak buna bir çözüm bulması bekleniyordu.
Brailsford’un temel yaklaşımı aslında son derece basitti ve basit olan pek çok teknik gibi oldukça etkili olabilirdi. Brailsford küçük kazanımların toplamının çok büyük bir etki yaratabileceğini düşünüyordu. Felsefesini basitçe “yaptığın her şeyi sadece %1 iyileştir” şeklinde açıklıyordu.
Brailsford ve ekibi, bisikletçilerin beslenmesi ile başladılar, haftalık egzersiz programında küçük değişiklikler yaptılar, bisikletlerin ergonomisinde çok ufak iyileştirmeler oldu, lastik ağırlıklarını %1 azalttılar, vb.
Ayrıca yarışçıların daha rahat uyuması için yarışçıların kendi yastıklarını her yere götürdüler, yarış öncesi yapılan masajda kullanılan kremi değiştirdiler, hatta bisikletçilerin hastalıktan korunmaları için ellerini daha sık yıkamaları konusu ile bile ilgilendiler. Her yerde %1’lük iyileştirmelerin peşine düştüler.
Brailsford bu strateji ile 5 yılda Fransa Turu’nu kazanan bir İngiliz bisikletçi olabileceğini düşünüyordu. Yanılmıştı.
Sadece 3 yıl sürdü. 2012 yılında Sir Bradley Wiggins, Fransa Bisiklet Turu’nu kazanan ilk İngiliz bisikletçi olarak tarihe geçti.
Brailsford ve ekibin yaklaşımından ne öğrenebiliriz?
Küçük ve günlük seçimler bir araya geldiklerinde sandığımızdan çok daha büyük bir etkiye sahiptir ve bebek adımlarını küçümsememek gerekir.
İster kilo vermek olsun, ister bir iş kurmak, dünyayı dolaşmak veya başka bir hedef, genellikle ilk etapta çok büyük bir gelişme kaydetme isteği ile harekete geçmekte ve ilk adımı atmakta zorlanıyoruz.
Tek yapmamız gereken sabırlı bir şekilde %1’lik iyileştirmelerin neler olabileceğini düşünmek ve onları yapmak. Uzun vadede belirleyici olan bu.
Bazı açılardan benim uyguladığım 12 seanslık “Mutlulukla Değişim Programı”na benziyor. Bu programda yaptığımız çalışmalar sırasında danışanın hayatını bir bütün olarak her açıdan ele almaya gayret ediyoruz, nerelerde hemen harekete geçerek bir şeyleri az da olsa değiştirebiliriz buna bakıyoruz ve küçük gelişmeler bir araya geldiğinde danışanların bir iki ay içinde geldikleri nokta genellikle çok iyi oluyor.
Hayatınızda %1 oranında iyileştirebileceğiniz şeylerin listesini yapın ve onları tek tek ele alın. Damlaya damlaya zafer olur.
İşte benim listem:
Danışanlarımı %1 daha iyi dinleyeceğim.
%1 daha fazla dinleneceğim.
Çocuklarımla %1 daha fazla zaman geçireceğim.
Her gün %1 daha fazla egzersiz yapacağım.
%1 daha sağlıklı besleneceğim.
Yazdıklarımı tekrar okumak ve düzeltmek için her gün %1 daha fazla zaman ayıracağım.
Sevgi ile kalın.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

fourteen + 4 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.