HAYALLERİ GERÇEKLEŞTİRMEK

HAYALLERİ GERÇEKLEŞTİRMEK

Dün kaldığımız yerden devam edelim. Hayalleri gerçekleştirmeyi gerçek bir örnek üzerinden, kendim üzerinden anlatacağım. Bunu yaparken amacım kendimi övmek değil elbette, size hayallerinizi gerçekleştirmeniz için küçük bir katkıda bulunabilmek.

Bundan beş yıl önce bir bankacıydım. Kişisel gelişim ve koçluk konularına büyük ilgim vardı, kitaplar okuyordum, seminerlere katılıyordum, diğer yandan somut bir adım atmamıştım henüz. Araştırmalarım neticesinde koçluk eğitimi almaya karar verdim ve koçluk okuluna başladım. Eğitimin başında sınıfta niye orada olduğumuzu kısaca anlatmamız istendi. Ben de ilginç bir şekilde ( o an içimden öyle geldi) “ben motivasyon konuşmacısı olmak istiyorum” dedim. Koçluk okulunda böyle bir eğitim verilmiyorJ. Öğretmenimiz de beni de ilk motivasyon konuşmana davet etmeni istiyorum dedi.

Aradan yıllar geçti, ben motivasyon konuşmacısı olmak isteyen kişilere koçluk bile yaptım, Motivasyon İkizleri adı altında Stand Up yapan Mustafa ve Kemal Altıntaş kardeşlere yardımcı oldum, onların başarıları ile gurur duydum.

İTÜ de 16 Aralık günü yaptığım konuşma benim bu çaptaki ilk büyük konuşmam yani ilk gerçek motivasyon konuşmamdı. Peki bu hayal nasıl gerçek oldu?

Böyle bir hayalim olduğunu unuttum ama her gün çalıştım; kitaplar okudum, yazılar yazdım, koçluk yaptım, şirket etkinliklerine katıldım, daha küçük gruplara hitaben konuşmalar yaptım ve odağımı hep pozitifte tuttum.

5 yıl sonra hayalim gerçek oldu. Bunun için Allah’a şükürler olsun. İstedim, inandım, çalıştım ve sabırla bekledim.

Bir örnek daha anlatmak istiyorum; bundan 3,5 yıl önce belimde ciddi bir rahatsızlık oluştu; iki hafta yatakta sırt üstü yatmam gerekti. Sadece kitap okuyabiliyordum. Ralph Marston’un “günde bir doz motivasyon” isimli kitabını okudum. Yazar yaşadığı Amerika’da web sitesi aracılığıyla haftanın 6 günü bir motivasyon yazısı yayımlayarak buna yıllardır devam ediyordu, artık her yazısı 100 bin kişiye ulaşıyordu.

Bunu yapabileceğimi düşündüm, kendimi bunu yaparken hayal ettim ve iyileştikten bir süre sonra başladım. Önce bir web sitesi kurdum sonra sosyal medya ağlarını kurdum ve yazmaya başladım. 3 yıldır her gün bir yazı yayınlıyorum, web sitemde 800 civarında yazı var, herkesin kullanımına açık ücretsiz bir kaynak, Ülkemizde ve hatta Dünyada bir benzeri olmadığını düşünüyorum. Bugün bir yazı ile yaklaşık 70 bin kişiye ulaşabiliyorum, hiç fena değil.

Nasıl başardım? İstedim, hayal ettim, çok çalıştım ve ne olursa olsun devam ettim. Her gün bir yazı yayımlanır mı? Oluyor işte, siz yeter ki isteyin ve çok çalışın.

Her ne yapmak istiyor olursanız olun emin olun başarabilirsiniz. Belki Dünya çapında bir yıldız olmayabilirsiniz ama emin olun yaptığınız şey hem sizi tatmin eder hem de insanlara yararınız olur.

En başta ne demiştik, amacımız mutlu olmak, mutlu olmak gülmek ve keyifli olmanın yanı sıra anlamlı işler yapmaktır. Hepinize hayat amacınızı bulacağınız ve gerçekleştireceğiniz keyifli günler diliyorum.

Sevgi ile kalın.

Not : Hayatını Seç, Hayatını Değiştir ve Yarına Notlar isimli kitaplarıma D&R ve diğer kitapçılardan ulaşabilirsiniz.

 

Paylaş

Önerilen Yazılar