HAYALLER NEDEN ÖNEMLİDİR?

HAYALLER NEDEN ÖNEMLİDİR?

Benim hayatımda hayallerin önemli bir yeri var, hep öyle oldu, çocukluğumdan beri hayal kuran ve genellikle onların peşinden giden birisi oldum. Diğer yandan mantıklı ve gerçekçi bir yönüm de var, bu nedenle hayallerimin peşinden giderken olabildiği ölçüde ayakları yere basan bir şekilde bunu yapmaya çalıştım, her zaman başardım mı, elbette hayır, çoğu zaman başarmışımdır.

Bana insanlar bazen hayalleri ile gelirler ve biz yaptığımız çalışmalar ile bu hayalleri gerçekleştirmeye çalışırız, bunu yaparken akıl ve mantık ile duyguları dengelemeye çalışırız, hem fiziksel dünyada yapılacak şeyler vardır hem de enerji anlamında bir hayali destekleyebiliriz.

Çocuklar yetişkinlere göre çok daha fazla hayal kurarlar, belli bir yaşa geldiğimizde artık hayal kurmayı azaltırız, hayal kurmak eğlencelidir aslında. Peki neden böyle olur? Pek çok sebebi olabilir elbette, en sık rastlanılan ise hayal kırıklığı yaşama korkusu, şimdi bir hayal kursam ve sonra peşinden gitsem ama ya gerçekleşmezse?

Hayatın içinde hayal kırıklıkları da var, bunu engellemenin bir yöntemi yok açıkçası. Hayallerimizin hepsi gerçek olacak diye bir şey de yok.

Peki o zaman hayaller niye önemli? İlki ve önceliklisi hayal kurmak bence insanı umutlu ve mutlu yapan bir şey. İkincisi ise hayal kurmak aslında gerçekleştirmenin ilk aşaması, çünkü her şey bir hayal ile başlıyor ve devam ediyor.

Peki hayallerimiz nasıl gerçek olacak? Hayalleri planlara çevirebilmek gerekiyor bunun için, okumak, araştırmak, bilgi edinmek, bu hayali gerçekleştirmiş insanlarla konuşmak, somut eylem adımları planlamak ve uygulamak gibi.

Oturduğumuz yerden gerçekleşen hayallerin sayısı çok az, hayalleri gerçekleştirmenin motivasyon ve disiplin ile sıkı çalışmakla çok yakından ilgisi var.

Ve son olarak da şunu ilave etmek isterim, geçenlerde Yarına Not olarak da paylaşmıştım, “her hayal kendisini gerçekleştirecek cesur bir insan bulur.”

Sevgi ile kalın.

Not: Hayallerinizi gerçekleştirme yolculuğunda profesyonel bir destek almak isterseniz koçluk çalışmaları için bana [email protected] mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Paylaş

Önerilen Yazılar