HAYALLER DOSTUMUZDUR


Bazı insanlar daha kolay hayal kurabiliyorlar. Ben bu gruba dahilim. Bazen yalnız kalmayı ve sadece hayal kurmayı seviyorum. Diğer yandan; bazılarımız da hayal kurmakta zorlanıyoruz. Hayal kırıklığı yaşamaktan korkuyoruz belki de.

Hayal kurmak niçin önemli? Benim bakış açıma göre mutlu olabilmek için öncelikle umutlu olmak gerekiyor. Hayal kurmak da umutlu olmayı kolaylaştırıyor. Her konuda olduğu gibi burada da dengeyi tutturmak çok önemli. Günün yarım saatini bizi heyecanlandıran güzel hayaller kurmak için kullanmamız fazlasıyla yeterli olur.

Peki, nasıl hayal kurulur? Bu işin teknik bir yöntemi var mı? Ben koçluk okuluna öğrendiğim mantıksal algı boyutları uygulamasından yararlanıyorum. İlk önce bir çevre tasviri yapıyorum zihnimde. Hayalim gerçek olduğunda ben nasıl bir ortamda olacağım, evin içi, dış mekan, gece veya gündüz, mevsim ve saat gibi çevresel faktörleri düşlüyorum.

Daha sonra muhtemel davranışlarıma odaklanıyorum, o hayalin içinde yaşayan kişi olarak neler yapıyor ve neler söylüyorum, başka kimler var gibi.

Üçüncü aşama olarak değerler konusu var, bu hayali gerçekleştirmek benim için neden önemli ve öncelikli? Hayalimi yaşarken nasıl duygular içindeyim?

Dördüncü aşamada hayatımın genel olarak nasıl etkilendiğine bakıyorum, örneğin çok ünlü bir yazar olmuşum, Hayatını Değiştir isimli ikinci kitabım çok satmış, Yarın’a Not isimli üçüncü kitabım daha piyasaya çıkar çıkmaz tükenmiş. Bu benim hayatımın diğer alanlarını genel olarak nasıl etkiler, özellikle de ilişkiler alanını?

Son aşamada ise kendimle bir röportaj yapıyorum (ilk kitabımda bir örneğine yer vermiştim), hayalini gerçekleştirmiş bir kişi olarak röportaj veriyorum ve ilk soru genellikle “yeni projeleriniz neler?” şeklinde oluyor.

Siz de hayal kurmak için bu yöntemlerden yararlanabilirsiniz, özellikle röportaj yöntemi etkilidir, ben mutlulukla değişim programına katılan danışanlarıma uygularım, onlar için röportajlar hazırlarım.

Yok ben hayal kuramıyorum diyorsanız bir tatili hayal ederek başlayabilirsiniz, ilham vermesi amacı ile bir seyahat dergisini biraz karıştırmanız çoğu zaman yeterli olacaktır.

Bugüne kadar yaklaşık 750 saat koçluk yaptım, yaptığım gözlemler neticesinde edindiğim kanaat şu: Hayal kurabilenler yapabileceklerine inanıyorlar ve bu yüzden umutlular. Hayal kurmakta zorlananlar ise yapabileceklerine fazla inanmıyorlar ve biraz umutsuzlar. Dışarıdan desteklenip özgüvenleri bir miktar arttığında inanmaya ve hayal kurmaya başlıyorlar (koçluğun bilimi ve sanatı diyoruz biz bunaJ).

Elbette sadece hayal kurarak istediklerimizi elde etmemiz zor olabilir. Her ne kadar her şey önce zihinde bir hayal olarak başlasa da devamında iyi bir strateji, planlar ve eylem adımları gerçekleşme için çoğu zaman gereklidir. Koçluk hayal kurmayı destekler, ama daha önemlisi bizi hayallerimizi nasıl gerçekleştireceğimiz konusunda farklı bakış açılarına ve sorgulamalara yöneltir.

Mutlulukla değişim programında benim yaptığım da budur. Danışanın mevcut durumunun resmini çektikten sonra hayatının farklı alanları itibarıyla isteklerini ve hayallerini öğrenir, hayatını hayalleri doğrultusunda yeniden şekillendirmesi için yardımcı olurum. Bu aslında bir yandan bir mühendisliktir, bilimdir. Bir yandan da doğru zamanlarda sorulan güçlü sorularla bir tür sanattır.

Ben hayallerimin önemli bir kısmını gerçekleştirdim. Piyasaya yeni çıkan Hayatını Değiştir isimli kitabımda nasıl yaptığımı anlattım. Hayallerimi gerçekleştirirken çok çalıştım, hala çalışmaya devam ediyorum. Başarmak çoğu zaman bir zaman meselesidir. Yetenek önemlidir ama tek başına yeterli değildir, orta ve uzun vadede disiplinli olmak en az yetenek kadar hatta bazen daha fazla önemlidir.

Hayalin olduğu yerde umut vardır, umut varsa cesaret vardır, mutluluk vardır. Hayallerin çoğu gerçek olur, gerçek dediğimiz şey gerçekleşmiş bir hayaldir. Ve her hayal, kendisini gerçekleştirecek umutlu bir insan bulur.

Unutmayın hayaller dostumuzdur. Dostluklar ilgi ister, sevgi ister, emek ister.

Hayalleriniz gerçek olsun, sevgi ile kalın.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 × 4 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.