HAYALİMİZİ GERÇEKLEŞTİRMEK


Dünkü yazımda iş konusunda bizi gerçekten heyecanlandıran hayalimizi nasıl bulabileceğimizi anlatmıştım. Bugünün konusu isi hayalimizi nasıl gerçekleştirebileceğimiz. Ben 15 yıllık denetim ve finans deneyiminin ardından hayalimi gerçekleştirmek için yola çıktım ve yaklaşık 2 yıllık bir sürede kısa vadeli hedeflerimin çoğuna ulaştım. Size kendi tecrübemi aktaracağım, kendi yol haritanızı oluşturmanızda ışık tutmasını ümit ediyorum.

Öncelikle lütfen üşenmeyin ve bugüne kadar iş hayatında edindiğiniz tecrübeleri yazın bir kenara. Ne olsaydı mevcut işinize devam ederdiniz, bugüne kadar iş hayatında neler öğrendiniz, kendinizi geliştirmek için bütün bu tecrübelerden nasıl bir ders aldınız gibi.

Daha sonra hayalinizi gerçekleştirmek için sahip olduğunuz güçlü yönleri yazın. Hangi özellikleriniz sizi amacınıza ulaştıracak? Ayrıca her şeyi tek başınıza yapmak zorunda değilsiniz, kimlerin desteğini almayı planlıyorsunuz, size nasıl yardım etmelerini istiyorsunuz, bu konuyu onlarla açık ve net bir şekilde paylaştınız mı?

Edindiğim tecrübeler bir insanın sevdiği işi yapmasının mutluluk için tek başına yeterli olmayabileceğini gösteriyor. İş açısından bakarsak mutluluk; sevdiğin işi yaparak en az geçimini temin edecek kadar para kazanmak olarak açıklanabilir.

Yeni bir iş kuracaksanız, bu işi bir ölçüde oturtmanızın 1 ila 2 yıl arasında bir süre alabileceğini hesaplayarak hareket edin. Mümkün olduğu ölçüde bir kenara para ayırın. Yeni işinizi yapmaya başlar başlamaz para kazanmazsanız sizi en az 1 yıl idare edecek bir birikiminiz olsun.

Daha farklı bir deneyim yaşamak için bir süre harcamalarınızı azaltmaya hazır olun, ben de öyle yaptım, merak etmeyin mutluluk üzerinde olumsuz bir etkisi yok. Yaşamanız için en az ne kadar bir para lazım, bunları iyi hesaplayın lütfen.

Daha sonra yapacağınız yeni işle ilgili olarak hayalinizi bir miktar sorgulayın. Bir hayal tek başına yeterli değildir, iyi bir strateji, planlar gerekir. Bunu sağlayacak olan kendinize soracağınız sorulardır.

Yeni yapacağınız işte müşterileriniz kim olacak, neden sizin müşteriniz olacaklar, sektördeki diğer kişilere göre neleri farklı sunacaksınız. Pazarlama, reklam kanallarınız ne olacak, tanıtımınızı nasıl yapacaksınız. Yapmak istediğiniz iş için ne kadar bir başlangıç sermayesi gerekiyor, ortaklarınız olacak mı?

Yapmak istediğiniz işi gerçekten yeterince araştırdınız mı? Bu işi yapan tanıdıklarınız var mı, bu işi yapan insanlarla yüz yüze görüştünüz mü?

Yapmak istediğiniz şeyi yapan insanlar/firmalar arasından kimi örnek alıyorsunuz ve neden? Faaliyet göstereceğiniz sektörde bir numara kim, size yol gösterecek bir stratejisi ne olabilir?

Ayrıca mutlaka bir B Planınız ve hatta C Planınız olsun. En iyi stratejiler başarısızlık ihtimalini de içeren stratejilerdir. İşler istediğiniz gibi gitmezse ne gibi alternatifleriniz olacak. İşsizlik insan mutluluğunu çok olumsuz etkileyen bir faktör, sevmediğiniz bir işi yapmaktan daha bile kötü olduğunu düşünüyorum.

Bütün bu aşamalardan sonra bir A4 kağıdı enlemesine kullanarak basit bir zaman çizelgesi oluşturun. Bugün 20 Şubat 2014, çizelgenin başına bu tarihi not edin, daha sonra çizelgenin en sonuna 20 Şubat 2015 yazın. Aradaki kısmı 3 er aylık eşit dört parçaya ayırın. Her bir dönem sonu için ulaşmak istediğiniz durumu yazın. Daha sonra aradaki bölümlere bu hedeflere ulaşmak için her dönem neler yapacağınızı. Artık elinizde takvime bağlanmış bir eylem planı var.

Şimdi eyleme geçmek için bir motivasyona ihtiyacınız var. Bu işi yapmayı bu kadar çok istemenizin ilk aklınıza gelen 10 – 12 nedeni ne olabilir? Nedenler aradığınız motivasyonu sağlayacak. Unutmayın yeterince güçlü nedenleri olarak herkes nasıl yapılacağı konusunda daha avantajlıdır.

Son bir kontrol ile bugünkü yazıyı noktalayalım. Hayalinizdeki işi yaptığınızda hayatınızın diğer önemli alanları nasıl etkilenecek? Örneğin ilişkiniz, aileniz, sağlığınız, sosyal hayatınız, kendinize ayırdığınız zaman ve hobileriniz, sizin için önemli olan diğer konular? İşin bu kısmı da ilk adımı attıktan sonra devam etme konusunda size motivasyon sağlayabilir.

Bu konu çok geniş kapsamlı olduğu için yarın devam edeceğiz. İlk yazımda aslında ne yapmak istediğimizi bildiğimizi ancak kendimize yeterince güvenmediğimiz için bilmediğimizi iddia ettiğimizi söylemiştim. Yarın kendine güven nasıl geliştirilebilir konusunu ele alacağım.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

twelve − 11 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.