HAYAL KURMAK NEDEN ÇOK ÖNEMLİ?

HAYAL KURMAK NEDEN ÇOK ÖNEMLİ?

Geçenlerde çok sevdiğim bir arkadaşım ile sohbet ediyoruz, kendini son zamanlarda çok iyi hissetmediğinden bahsetti, önce mevsimin kış olmasından, sonra trafikten, en son olarak da işinden yakındı. Onu biraz dinledikten sonra şunu sordum: Seni çok heyecanlandıran bir veya iki hayalini söyler misin bana?

Durdu, yutkundu, biraz düşündü, bu arada ben de içimden saniyeleri sayıyorum, 60 saniye bekledikten sonra ikinci bir soru yönelttim: En son kaç yaşındayken seni heyecanlandıran bir hayalin vardı?

“25 yaşındaydım sanırım; mesleğimde iyi bir konuma gelmek, aile kurmak, yurtdışında yaşamak, bir konuda kendimi geliştirmek ve çok iyi olmak, sosyal yardım organizasyonlarında görev almak gibi hayallerim vardı, haklısın son yıllarda hayal kurmaya hiç zaman ayırmamışım.”

Onunla biraz hayal kurduk, ayrılırken çok daha umutlu ve mutlu gözüküyordu.

Sizi heyecanlandıran hayalleriniz olmadığında yaşamı kanıksamak, umutsuzluğa veya mutsuzluğa sürüklenmek daha kolaydır. Kaç yaşında olursanız olun sizi heyecanlandıran hayalleriniz olması çok önemlidir.

Nasıl yapılacağı kısmı sonra geliyor, ilk önce hayalleri oluşturmak önemlidir. Hayal kurmak gerçekleştirmenin ilk aşamasıdır. Peki sizin hayalleriniz neler, hiç düşündünüz mü?

Hayallerinizi netleştirdikten sonra gerçekleştirme aşamasına geçebiliriz artık. Gerçekleştirmek tam olarak nasıl oluyor? Bir hayali gerçekleştirmek için onu elle tutulur bir hale getirmek gerekir öncelikle. Hayalin plana dönüşmesi diyebiliriz buna. Yazarsınız, çizersiniz, notlar alırsınız, bir strateji oluşturursunuz, hangi adımları ne zaman atacağınızı belirlersiniz ve sonra ilk adımı atarsınız.

İlk adımı atmak ve başlamak önemlidir, uzun yolculuklar da tek bir adımla başlar. Her zaman söylerim, yol yola çıktıktan sonra aydınlanır.

Sizi heyecanlandıran güçlü bir hayaliniz olduğunda ve bu doğrultuda hareket ettiğinizde hayatınız bir anda değişik bir anlam kazanır, hayaliniz sizi de değiştirir, daha meraklı ve heyecanlı bir insan haline gelirsiniz.

Hadi o zaman, gelin bugün sizi heyecanlandırabilecek bir hayalin ilk aşamasını gerçekleştirin, yani hayal kurun. Hayatını Seç ve Hayatını Değiştir isimli kitaplarımı okumanız da işinizi kolaylaştırabilir. Sevgi ile kalın.

Not: Tüm kitaplarıma D&R mağazalarından ulaşabilir, koçluk hakkında bilgi almak için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Paylaş

Önerilen Yazılar