HAYAL KIRIKLIĞI BAZEN İYİDİR

HAYAL KIRIKLIĞI BAZEN İYİDİR

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda bir kısa not paylaşmıştım; elinden gelenin iyisini yap ve umudunu içinde taşı şeklinde idi. Okurlarımdan birisi haklı olarak şöyle bir yorum yapmış; “elimden geleni yapıyorum ve umutluyum ama hayal kırıklığı yaşıyorum”. Ben de yanıt olarak şunu söyledim; “yaşamın içinde hayal kırıklığı da var, onunla dost olun, konuşun, olduğunuz yer ile olmak istediğiniz yer arasındaki farkı gösteriyor sadece, sonra da devam edin yolunuza, bazen ufak tefek değişikliklerle ama her zaman umut ederek ve inanarak.”

Bazen geçmişe dönüp bir bilanço çıkarmayı seviyorum, bunu yıllık veya beş yıllık olarak yaparım. Geçenlerde yine böyle beş yıllık bir bilanço çıkarmıştım, çok güzel olaylar ve dönemler vardı, üzücü olaylar ve sıkıntılı dönemler de olmuş doğal olarak.

Şunu fark ettim, güzel olaylar ve dönemler yaşarken kendimi, yaptıklarımı, hayatımı fazla sorgulamamışım, bir değişiklik yapayım ya da yeni bir şeyler öğreneyim, farklı bir şeyler deneyimleyeyim düşüncesi de çok baskın değilmiş.

Ama ne zaman bir hayal kırıklığı ya da sıkıntılı bir dönem yaşasam şapkamı önüme alıp düşünmüşüm, neyi farklı yapabilirim demişim ve bir şeyleri değiştirmişim, sonra da o konu daha iyiye doğru gitmiş.

Demem o ki hayatın içinde hayal kırıklıkları da olacak elbette, bu olayları, bu dönemleri yaşamamak mümkün değil. Önemli olan bununla ne yaptığımızdır. Hayal kırıklığının bizi teslim almasını kabul mu edeceğiz yoksa güçlenerek içinden mi çıkacağız. İkincisini tercih etmemiz önemli.

Bir irade ortaya koyabiliriz, yaşadıklarımızdan ders çıkarabiliriz ve bazı şeyleri değiştirmeyi seçebiliriz. Belki hemen değil ama zaman içinde bir şeylerin daha iyiye doğru gelişeceğine emin olabilirsiniz.

Eğer bugünlerde herhangi bir konuda hayal kırıklığı yaşıyorsanız belki bu yazı size yardımcı olabilir.

Sevgi ile kalın.

Not: Kasım ayı koçluk ön görüşmeleri 6 Kasım dan itibaren yapılacaktır. Katılmak için [email protected] adresine mail atarak randevu alabilirsiniz.

 

Paylaş

Önerilen Yazılar