HAYAL ETMENİN GÜCÜ ve ÖNEMİ

HAYAL ETMENİN GÜCÜ ve ÖNEMİ

Özellikle içinde olduğumuz dönemde hayal kurmak ve onun iyileştirici gücünden yararlanmak çok daha fazla önem kazandı diye düşünüyorum.

Gerek umudumuzu ve motivasyonu korumak gerekse de keyifli zaman geçirmek için hayal kurmak çok yararlı bir yöntemdir.

Pek çok farklı kaynakta yer alır, bilinçaltı hayal ile gerçeği birbirinden ayırt edemez ve hayal kurarak gerçekten yapmaya benzer duygular üretebilir, benzer hormonların salgılanmasını sağlayabiliriz.

Şimdiye kadar gördüğünüz en muhteşem doğa manzarasını hatırlayın, zihninizde oraya gittiğinizi düşünün, şu an o manzarayı izliyorsunuz, nasıl hissediyorsunuz? Benim için yakın tarihli bir manzara bu, Bodrum Mazı tatilimizde gece sahile indiğimizde ve kendimizi boş şezlongların üstüne bıraktığımızda hayatımda ilk defa yıldızların ufuk çizgisine kadar indiğini görmüştüm, yine orada olduğumu hayal ettim şimdi bu yazıyı kaleme alırken.

Şimdiye kadar yaşamış olduğunuz en güzel doğum günü kutlaması hangisiydi, eminim çok sayıda vardır, bir tanesini hatırlayın bakalım nasıldı? Bir tanesinde işyerindeki arkadaşlarım doğum günü listesi hatalı olduğu için tamamen alakasız bir günde bana sürpriz doğum günü yemeği düzenlemişlerdi, hala hatırladığımda gülerim.

Bunlar geçmişe dair anıların canlandırılmasıydı, gelin şimdi henüz yapmamış olduğunuz iki şeye dair hayaller üretelim. Hayal kurmak bedava ve hayal kurmak güzeldir. İleride ne zaman olur bilmiyorum ama umarım yakında olur, yelkenli tekne kullanmayı öğrenmek ve Ege’de yelkenli teknemle ve sevdiklerimle yelken açmak istiyorum. Yüzümü yalayan rüzgarı hayali kurarken bile hissedebiliyorum ya da bazen dümeni tutmaya çalışan kollarımın ne kadar zorlandığını. Hayal kurarken biraz detaylara dikkat edin bu şekilde.

Bir diğer hayalim ise Likya Yolu turu yapmak, yürürken yanımdan vızıldayan arıları ve gördüğüm muhteşem manzarayı düşünebiliyorum.

Önemli olan yüzünüzde bir tebessüm, kalbinizde sıcaklık oluşturacak hayaller kurmak, her gün beş on dakika bile yeterli olacaktır.

Sevgi ile kalın.

Paylaş