HATALARDAN DERS ÇIKARMAK

HATALARDAN DERS ÇIKARMAK

En sevdiğim konulardan bir tanesi de hatalardan ders çıkarmak konusu, bu konuyu çok önemsiyorum, hem kendi hayatımda uyguluyorum hem de danışanlarıma bu konuda yardımcı olmayı seviyorum, bu süreçten neler öğrendin sorusu en favori sorularımdan bir tanesidir.

Hatasız olmak mümkün değil, bunu kabul ederek başlayalım. Pek çok farklı konuda irili ufaklı hatalar yaparak ilerliyoruz hayat yolculuğunda. Ben hata yapmanın öğrenme deneyiminin önemli bir parçası olduğunu düşünüyorum, öğrenmeye de özel bir önem verdiğim için hatalara biraz da bu gözle yaklaşmaya çalışıyorum.

Elbette aynı konuda sürekli tekrarlanan benzer hatalardan bahsetmiyorum, zaten eğer gereken dersleri çıkarabiliyor isek bu nadiren olabilecek bir şey.

Spiritüel yaklaşıma göre kişi alması gereken dersi alana kadar benzer olaylarla karşılaşır, hayatına benzer insanlar dahil olur. Bu anlamda bir döngüyü kırabilmek için de hatalardan ders çıkarmayı öğrenmek yararlı olur.

Afrikalıların çok sevdiğim bir sözü var, bunu  hatalarımdan ders çıkarırken kullanmaya çalışıyorum, “nerede düştüğüne değil nerede sendelediğine bak” şeklinde.

Bundan ne anladığımı özetlemeye çalışayım, hiçbir ilişki bir günde bitmez, bir iş bir günde batmaz, hatta bir insan bir günde yatak döşek hasta olacak duruma gelmez. İşaretler vardır, sinyaller vardır, bunları dikkate almadığımızda işler giderek kötüleşir çoğu zaman.

İşte buradan hareketle hatalarımdan ders çıkarırken tam düştüğüm noktaya değil de filmi biraz geri sarıp öncesine bakmaya çalışıyorum, hangi işaretleri görmezden geldim, bunu bulmaya çalışıyorum. Başardığım zaman bir sonraki seferde büyük hata oluşmadan önce kendimi durdurmayı da çoğu zaman başarıyorum.

Sizin kullandığınız farklı yöntemler var ise onları da duymak isterim elbette, yorum olarak bırakabilir ya da mesaj atabilirsiniz.

Sevgi ile kalın.

Not: Tüm eski yazılarıma kendi adımı taşıyan web sitesinden ulaşabilir, koçluk hakkında bilgi almak için ise [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

 

Paylaş

Önerilen Yazılar