HATALAR, KORKULAR VE FIRSATLAR

HATALAR, KORKULAR VE FIRSATLAR

Fırsatlar geliyor hayatta önümüze, ben hep şuna inanırım, hayat insana ikinci ve üçüncü fırsatlar sunmak konusunda cömerttir, diğer yandan bunları ne ölçüde fark ediyoruz ve acaba harekete geçiyor muyuz?

Hepimiz kendi hayatlarımızdan sorumluyuz, tek sorumluluk hayatta kalmak değil, bu sadece bir öncelik olabilir, fırsatları değerlendirip daha iyi hayatlar yaşamak önemli, bunu sadece maddi anlamda söylemiyorum, işin mutluluk, anlam ve katkı kısmı da var.

Hata yapma özgürlüğü özgürlüğün temelinde yatıyor, hata yaparak öğreniyoruz, bu nedenle hatalardan ders çıkarmak önemli. Bunu yapmak yerine hatalarımızın korkulara dönüşmesine ve bizi teslim almasına izin veriyoruz çoğu zaman.

Korkunun diğer yanında ise cesaret var, pek çok kapıyı açabilecek sihirli bir kelime cesaret ve oraya geçtiğinizde korktuğunuzu sandığınız şeylerin aslında ne kadar önemsiz olabildiğini görüyor insan. Denemek lazım, gerekirse minik adımlarla, ama hep ileriye doğru.

Akıl ve mantık önemli, farkındalık çok faydalı, bunları kullandığımız ölçüde korku azalıyor, ayrıca bir şeyler yapmak istediğimiz konuda araştırmak, bilgi ve deneyim sahibi olmak da önemli, bilinmeyen herkesi korkutur sonuçta.

Kendimize doğru soruları sormalıyız, nerede hata yaptım bir kere sorulunca değerlidir ikincisi bir şey katmaz insana, bundan sonra neleri farklı yapabilirim daha iyidir.

Ayrıca düşünce sistemimizi ve inandığımız şeyleri de değiştirebiliriz, bir süre sonra imkansız sandığı şeylerin aslında yapılabilir olduğunu fark ederiz bu şekilde.

Bir tür yaşam bilgeliği geliştirebilmek de önemli, okumak, araştırmak, izlemek, deneyimli kişilerle konuşmak, hayat hikayelerini incelemek bizi bu bilgeliğe yaklaştırabilir. Bazen kaybettiğin anda kazanırsın bazen de kazandım derken kaybedersin, değişiktir hayat.

Hazırlıklı olalım, odağımızı olabildiği ölçüde pozitifte tutalım, daha fazla hayal kuralım ve onları gerçekleştirmek için bir fırsat çıktığında harekete geçelim.

Sevgi ile kalın

Paylaş