HATA YAPMA ÖZGÜRLÜĞÜ

HATA YAPMA ÖZGÜRLÜĞÜ

Özgürlüğe çok önem veren bir insanım; mutluluk dediğimde ilk aklıma gelen kavramlardan bir tanesi de özgürlük oluyor genellikle. İnsanın kendisini sevmesi ve kendisi ile barışık olabilmesi için sahip olması gereken bir özellik var, o da kendisine hata yapma özgürlüğü vermesi, bugün kısaca bu konudan bahsetmek istiyorum.

Hepimizi kendimize daha fazla güvenmek, saygı duymak ve sevmek istiyoruz, peki nereden başlayacağız?

Hatalarımıza karşı yaklaşımımızı değiştireceğiz, insan hatasız bir varlık değil, dolayısıyla hepimiz hata yapabiliriz ve bir hata yapma özgürlüğümüz olmalı. Özgürlükten kast ettiğim şey, hata yaptığımızda bunun bedelini ödememek değil, elbette hataların sonucu olacaktır.

Diğer yandan yapmış oldukları hatalar nedeniyle adeta geçmişte yaşayan ve kendisine sürekli olarak eziyet eden o kadar çok insan görüyorum ki, bu yazı ile onlara biraz yardım etmek istedim.

Her şeyden önce yalnız değilsiniz, hepimiz hatalar yapıyoruz, bunların bir kısmı hayatımızı önemli oranda etkileyen büyük hatalar da olabiliyor. Hatalar da öğrenme deneyiminin bir parçası. Elbette aynı konuda aynı hataları sürekli olarak tekrarlamaktan bahsetmiyorum. Diğer yandan bir konuda bilginiz ve deneyiminiz eksik ise o konuda hata yapmanız da doğaldır.

Dolayısı ile kendinize gereğinden fazla yüklenmekten vazgeçin, almanız gerektiğini düşündüğünüz bir ders varsa onu not alın ve hayat yolculuğunuza devam edin.

Size karşı da hata yapılmış olabilir, eğer arkasında bir art niyet yok ise lütfen olaya biraz daha farklı yaklaşmaya çalışın, hem kendinize hem de diğer insanlara karşı biraz daha affedici olabilirsiniz.

Ve son olarak da şunu söylemek istiyorum, kendinizden tereddüt etmeyin, özellikle de karar alırken çok fazla tereddüt etmek sizi her zaman zorlar, geçmişte hatalar yapmış olabilirsiniz, diğer yandan öğrendiniz ve geliştiniz, bundan sonrasının daha farklı olmasına izin verecek olan da yine sizsiniz.

Sevgi ile kalın.

Not: Eylül ayı koçluk ön görüşmelerinden yararlanmak için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

 

Paylaş

Önerilen Yazılar