HANGİ YÖNE GİTMEK İSTİYORSUN?

HANGİ YÖNE GİTMEK İSTİYORSUN?

Meşhur bir sözdür, belki duymuşsunuzdur, hangi yöne gideceğini bilmeyene hiçbir rüzgar yaramaz şeklindedir. Hayatımızda karşımıza çıkan fırsatları daha iyi değerlendirebilmek için genel bir yön duygusuna ihtiyaç duyarız, bu yön duygusu olmadığı zaman da hayatın içinde kaybolmuş ve amaçsız hissedebiliriz kendimizi.

Bir yönümüz olmalı; her adımı planlamaktan ve çok ince detayları düşünmekten bahsetmiyorum hatta yolculuk sürprizlerle dolu olsun, diğer yandan ne istediğimi kafamda üç aşağı beş yukarı şekillendirebilirsem rüzgarlardan yararlanmam daha kolay olur.

Benzer bir söz daha var; aramakla bulunmaz ama bulanlar arayanlardır şeklinde, dolayısı ile hayatta ne aradığımızı, gerçekten ne istediğimizi bilmemizin önemli olduğunu düşünüyorum. Bunlara bir de kendimizi yakından tanımayı ilave ettiğimizde farkındalık dediğimiz şeyin büyük bir kısmını tarif etmiş oluyoruz aslında.

Bu yolculukta pusulamız ne olacak peki? İsteklerimizi neye göre belirleyeceğiz? Ben genellikle bir denge anlayışı içinde ele alırım hayatı, hem aklımın sesine hem de kalbimin sesine kulak vermeye çalışırım, aklımın sesi daha gürültülü çıktığı için kalbimin sesini duyabilmek için bazen sessizliğe ihtiyaç duyarım.

Ve yolculuk sırasında bazen rotadan da uzaklaşabiliriz ya da öyle hissedebiliriz, bu da son derece normal. Bizi hedefimize ulaştırabilecek birden fazla yol bile olabilir. Esnek olmak önemlidir, hayatın işaretlerini doğru okuyabilmek önemlidir.

Geçenlerde böyle bir soru ile karşılaştım, hayatın işaretlerini nasıl doğru okuyabilirim şeklinde idi. Benim görüşüme göre, eğer “doğru” yolda ilerliyorsanız olumlu tesadüfler peşinizi bırakmaz, görünmez bir el sizin yolunuzu açıyor gibi hissedersiniz.

Ve en önemlisi bazen de yol yola çıktıktan sonra aydınlanır her zaman söylediğim gibi, bu nedenle elinizde kabaca bir yol tarifi var ise nereye gitmek istediğinize dair o zaman hazırlıklarla çok fazla oyalanmayın ve yola çıkın.

Bizi hedefimize ulaştıracak olan şeylerin başında eylemlerimiz gelir; keşkelerle savrulmadan ilerlemek için harekete geçmek gerekir.

Yolculuğunuz istediğiniz yerlere çıksın.

Sevgi ile kalın.

Not: Yazılarımı seviyorsanız Hayatını Seç, Hayatını Değiştir, Yarına Notlar ve Senin Olan Sana Gelir isimli kitaplarımı da okumanızı önerebilirim.

 

Paylaş

Önerilen Yazılar