HAKLIYKEN HAKSIZ DURUMA DÜŞMEYİN


Hayatımızın ve mutluluğun çok önemli bir alanını insan ilişkileri oluşturuyor. İletişim becerileri, doğru iletişim kurmak, kendimizi ifade etmek bu alanın etkili unsurları.

İnsan ilişkileri yaşanırken zaman zaman üzücü tartışmaların içinde bulabiliyoruz kendimizi. Bazen de, belki de en kötüsü, haklıyken haksız duruma düşebiliyoruz. Benim de başıma geldiği oluyor elbette.

Bardağı taşıran son damla diye bir tabir vardır. Bir olay oluyor, bir tepki vermemiz, bir şeyler söylememiz uygun olacak, yapmıyoruz. Düşüncelerimizi ve duygularımızı bastırıp içimize atıyoruz.

Daha sonra benzer bir veya birkaç olay daha oluyor, yine aynı şeyleri yapıyoruz, yani içimize atıyoruz.

Sonra bir gün ufak, çoğu zaman incir çekirdeğini doldurmayacak bir olayda, olayla bağdaşmayacak ölçüde büyük bir tepki veriyoruz, karşımızdaki insan da şaşırıyor ve bazen ilişki kopma noktasına geliyor. İlişkiyi toparlamak güç olabiliyor.

En doğru tepki, zamanında verilen ölçülü tepkidir. Bardağı hiç doldurmayalım, bir şey canımızı sıktığında bunu uygun bir dille karşımızdakine ifade edelim, içimizde biriktirmeyelim.

Eğer böyle davranmayı başarabilirsek içimizde biriktireceğimiz tek şey sevgi olur.

Sevgi ile kalın.

Not: Mutlulukla Değişim Programı 2016 Kış Dönemi kayıtları başlamıştır, bilgi ve kayıt için lütfen [email protected] adresine mail atınız.

Paylaş

Önerilen Yazılar