GÜZEL ŞEYLER DÜŞÜN VE BOL BOL GÜLÜMSE

GÜZEL ŞEYLER DÜŞÜN VE BOL BOL GÜLÜMSE

Geçenlerde çok güzel bir video izledim. Adamın biri elinde bir ipad cihazı ile metroya biniyor. Sabahın erken saatleri sanırım; herkes henüz ayılmamış, uyuklayanlar var, kafalar önde, kimse gülümsemiyor bile. Adamımız ipad üzerinden bir video izlemeye başlıyor ve sürekli olarak gülüyor, hatta zaman zaman kahkaha atıyor sesli bir şekilde. Diğer insanlar onun ne izlediğini veya neye güldüğünü bilmiyorlar ama bir süre sonra istisnasız herkes gülmeye en azından gülümsemeye başlıyor, gülmenin bulaşıcı olduğunu görüyoruz.

Bana zaman zaman sorulan sorulardan bir tanesidir, daha fazla gülmek için ne önerirsiniz? Ben de genellikle şu şekilde yanıtlarım, herkesi güldüren şeyler farklıdır, kimisi Cem Yılmaz videolarını sever, kimisi karikatürden hoşlanır, sizi güldüren şeyler her ne ise bilinçli bir çaba ile bunları hayatınızda daha fazla yapmaya çalışın. Ayrıca gülen, sizi de güldüren insanlarla daha fazla zaman geçirmeye çalışın. Enerjinizi emen insanlardan biraz daha uzak durmaya çalışın şeklinde tavsiyelerim olur.

Gülmenin bir başka yöntemi daha var, o da içten gelerek güzel bir şekilde gülen bir insanı izlemek, bir süre sonra emin olun siz de gülmeye başlayacaksınız. Bunun için size bahsettiğim videonun linkini veriyorum, oradan izleyebilirsiniz, veya doğrudan youtube’a girip “mutluluğun formülünü soranlara gelsin” yazın ve çıkan videoyu izleyin lütfen. https://www.youtube.com/watch?v=JVDG3EdreFE

Diğer başlığımız ise güzel şeyler düşün. Geçenlerde bu konuda ayrı bir yazı kaleme almıştım, istediğin şeyleri düşün, istemediğin şeyleri düşünme şeklinde idi. Güzel şeyler düşünmek derken bundan bahsediyorum, sizi heyecanlandıran güzel şeyleri düşünün ya da hiç düşünmeyin. Güzel düşünmenin tersi size endişe veren konuları düşünmektir. Endişe etmenin gerçekten hiçbir yararı yok.

Güzel şeyler düşünmekte zorlanıyorum diyorsanız size ilham veren şeyler okuyun ya da izleyin lütfen. Sevdiğiniz tarzda bir kitap veya dergi okumak, sevdiğiniz tarzda neşeli bir film izlemek sizin de güzel yönde düşünmenize mutlaka katkıda bulunacaktır.

Hayat sadece güzel şeylerden ve gülmekten oluşmuyor elbette, diğer yandan bunları ihmal ederek yaşamak bir süre sonra hayattan keyif almamayı beraberinde getiriyor. Ben bunu çok tehlikeli bir alışkanlık olarak düşünüyorum, bir şekilde hepimizin hayattan daha fazla keyif almayı öğrenmemiz gerekiyor. Ancak bu şekilde daha mutlu olabiliriz ve eğer başka insanlara yardım etmek, ülkemiz ve dünya için bir şeyler yapmak istiyorsak kendimiz mutlu olarak başlamalıyız.

Sevgi ile kalın.

Not: Kitaplarıma D&R ve diğer kitapçılardan ulaşabilir, koçluk hakkında bilgi almak için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Paylaş