GÜZEL OLANA ODAKLANMAK

GÜZEL OLANA ODAKLANMAK

Bir arkadaşımla sohbet ediyorduk geçenlerde; bana bir gün içinde yaşadığı ve kendisinde farklı duygular yaratan çok sayıda olaydan bahsetti; bir kısmı sağlığı ile ilgiliydi, bir bölümü ilişkisi hakkında idi, işi ile ilgili konular ve ailesi ile ilgili gelişmeler de vardı. Bunların bir kısmı güzel gelişmelerdi, bir kısmı ise kısa vadede bakıldığında o kadar da güzel olmayan şeylerdi.

Hepimiz bir gün içinde pek çok olay yaşarız, bu olayların bir kısmı hoşumuza gider, bir kısmı gitmez. Peki gün bitiminde ne yapmalıyız?

Ben güzel olana odaklanmayı seçiyorum; çünkü biliyorum ki neye odaklanırsak onu çoğaltıyoruz. Ayrıca dikkatimizi kötü olana verdiğimizde onu çözmüş olmuyoruz ki, sadece endişe ve kaygı artıyor çoğu zaman gereksiz yere.

Baktığımız yöne doğru ilerliyoruz; bu nedenle dikkatimi güzel olan vermeyi seçiyorum ve sizlere de bunu tavsiye ediyorum.

Meşhur bir sözdür, insan başına gelen felaketlerin listesini tutmaya meraklıdır, diğer yandan kimse başına gelen güzel şeylerin listesini tutmaz. Ben işte bunu öneriyorum; her gece yatmadan önce o gün yaşadığınız güzel şeyleri yazın, ne kadar küçük olduğunun da bir önemi yok ve buna bir süre boyunca, örneğin 3-4 hafta boyunca devam edin. Emin olun ki yararını göreceksiniz ve bu alışkanlığı bırakmak istemeyeceksiniz.

Hatta haftanın en güzel gelişmeleri ve ayın en güzel gelişmeleri listesi de yapabilirsiniz; aradan aylar geçtiği zaman hala devam ettiğinizde geriye dönüp bu listelere bakmak da size keyif verecektir.

Hayat güzel, kime güzel, güzele dikkatini verene güzel. Yoksa hepimizin hayatı içinde hoş olan ve olmayan olaylar var. Daha geniş açıdan bakacak olursak bunlar da bizim değerlendirmelerimiz sadece, bir şey sadece olmaktadır, ona sıfatlar veren bizleriz. Yaşamın tadını çıkarabilmek için olanı olduğu gibi görmek gerekir ama bu da ayrı bir yazının konusu olsun artık.

Sevgi ile kalın.

Paylaş