Bugüne Not’tan devam edelim; güzel günler seni bekler. Çünkü her şey değişir; kartlar yeniden dağıtılır.

Bir süredir briç oynuyorum; çok iyi olduğumu söyleyemeyeceğim ama genel mantığını kavradım ve elimden gelenin iyisini yapıyorum. Elime gelen kartları beğenmediğim zamanlar da somurtuyordum başlangıçta, sonra bununla ne yapabilirim diye düşünmeyi öğrendim.

Hayat bazı açılardan bazen kart oyunlarına benzer; kartlar dağıtılır ve elinize gelen kağıtlara bakarsınız, bir süre elinizdeki bu olacaktır ve bununla en iyisini yapmaya çalışırsınız, sonra oyun biter, kartlar yeniden karıştırılır ve yeni bir el gelir, bu defa da buna göre oynarsınız. Elinizdekilere göre en iyisini yapmaya çalışmaktır iyi oynamak, hayat ta öyledir bazen.

Ama elinize nasıl kartlar gelirse gelsin, bazı sorular değişmez. Amacım nedir, neye talibim, her şey bunun üzerinedir hem oyunda hem de hayatın kendisinde.

Bir şeye talip değilsen ortaya da çıkmazsın, talipsen de peşini bırakmaman gerekir. Uyandırmak gerekir bazen hayatı, iyi bir elimiz olduğunu düşünüyorsak özellikle. Rakibe oyunu bırakmamak gerekir, benim aklıma gelen hayali gerçekleştirmek için harekete geçmezsem bir süre sonra benim hayalimi bir başkası gerçekleştirir.

Her şey sonuç demek değil elbette, kartlarımızı, elimizi iyi değerlendirmek gerekiyor, bazen risk almaya daha uygun eller gelir. Bunu da fırsatları ve riskleri karşılaştırarak bulmaya çalışırız.

Bazen kazanacaklarımız önemlidir bazen de kaybetme ihtimalimiz, almak ve vermek arasındaki denge gibi düşünün, fırsatlar ve riskler, hayatın her alanında varlar.

Elimizde olanlar ve olmayanlar var her zaman. Elimizde olanlara odaklanmak ve en iyisini yapmak güzel bir seçim, elimizde olmayanlar için endişelenmek ve güvenmemek ise bizi mutsuz ve huzursuz yapabilir. Bununla ilgili ayrı bir yazı yazıyorum.

Her şey gönlünüzce olsun.

Sevgi ile kalın.