GÜZEL DÜŞÜNMEK MUTLU EDER

GÜZEL DÜŞÜNMEK MUTLU EDER

Bir gün içinde en çok yaptığımız şey düşünmektir, sabah yataktan kalkmadan uyanır uyanmaz düşünmeye başlarız ve gece uyuyana kadar bu şekilde devam ederiz. Eğer mutlu değilseniz gün içinde neler düşündüğünüze bir göz atmanızı rica edeceğim sizden, hatta mümkünse bir hafta boyunca bir deftere küçük notlar alın neler düşündüğünüze dair, sonra da kendinize şu soruyu sorun lütfen, bunları düşünürken mutlu olabilir miyim?

Bir arkadaşımdan rica ettim, kendisi için bu çalışmayı yapıp benimle paylaştı, bir gün içinde veya bir haftanın genelinde en çok düşündüğü şeyler şu şekildeydi.

Saçlarım dökülmeye başladı, eğer bu hızla devam ederse en fazla beş yıl içinde kel kalabilirim. Bu trafik beni delirtiyor, bu şekilde devam ederse bir yerden bir yere ulaşmak imkansız hale gelecek. Geçen senenin bu dönemine göre işlerimde yüzde on azalma var, her yıl yüzde on azalmaya devam ederse dokuz yıl sonra hiç işim kalmayacak, ama benim emekliliğime daha çok var. İş yerindeki yardımcım son dönemde sürekli internette geziniyor. Aileme ve çocuklarıma zaman ayıramıyorum, çükü kafam işle çok fazla meşgul.

Evet, ne diyorsunuz? Sizce bu düşünceleri sürekli kafasında dolaştıran bir insanın mutlu olabilmesi mümkün mü? Bence çok zor.

İlk yapması gereken bu düşünceleri akıl ve mantık yardımıyla biraz sorgulamak, gerçek olmayabileceklerine dair bir şüphe uyandırmak sonra da bu düşüncelerin yerine veya yanına kendisini mutlu edebilecek düşünceler ilave etmekti.

Evet saçlarım dökülüyor ama ben genel olarak yakışıklı bir adamım, belki bu kadar sorun etmemeliyim, ayrıca kullandığım yeni bir ilaç dökülmeyi azaltıyor. Trafikte geçirdiğim zamanı biraz daha verimli kullanabilirim, dinlemek istediğim birkaç kitap vardı, onların CD’sini almak iyi bir fikir olabilir, ayrıca zaman zaman toplu taşıma ile işe gidip değişiklik yapabilirim. İşler bazen artar bazen azalır, Aralık ayından itibaren durumun toparlanacağına dair sinyaller de var aslında. İş yerindeki yardımcımla konuşarak onu bu konuda uyarabilirim ya da onu meşgul edecek bazı görevler verebilirim. Bu hafta sonu ailemle birlikte bir şeyler yapmak hem bana hem de onlara iyi gelecek.

Evet artık bu düşüncelerle mutluluğa biraz daha yakın.

Mutsuz düşünceler hayatımızı çok dar bir kesitten incelemekten de kaynaklanır, bir ay sonra, bir yıl sonra her şey çok farklı olacaktır aslında, siz mevcut duruma takılır, hep böyle olacağını veya daha kötüye gideceğini varsayarsınız ama çoğu zaman öyle olmaz.

Düşüncelerinize dikkat edin, onlar sizin hem bugünkü keyif durumunuzu belirler hem de geleceğinizi belli ölçülerde onlarla inşa edersiniz.

Güzel düşüncelerle geçireceğiniz bir gün diliyorum.

Sevgi ile kalın.

Paylaş