GÜZEL BİR İLİŞKİ YAŞAMAK MUTLU EDER

GÜZEL BİR İLİŞKİ YAŞAMAK MUTLU EDER

İnsanların bir bölümü ilişkiler konusunda istedikleri noktada değiller. Buradan hareketle bazen bana mutlu olmak için güzel bir ilişkinin gerekli olup olmadığını bile soruyorlar. Mutluluk insanın kendisi ile ilişkisinden kaynaklanan bir durum; dolayısı ile ilişkisi olmayan kişi mutsuz olur demek doğru olmaz; diğer yandan güzel bir ilişkinin kişiyi daha canlı ve mutlu yaptığı da yadsınamaz.

İlişkiler ile ilgili sorunlar genellikle iki alt başlıkta toplanıyor; birinci grup kişi bir ilişkiyi arzu ettiği halde bir ilişkisinin olmaması hali; ikinci gruptakilerin ise bir ilişkisi var, diğer yandan bu ilişki istedikleri gibi gitmiyor ve nasıl değiştireceklerini de bilmiyorlar.

İlk grup ile başlayalım; yani hayatınızda sizi mutlu edecek bir ilişkinin varlığını çok arzu ediyorsunuz ve ortada bir ilişki yok, şimdi ne yapabilirsiniz? Bu gibi konuları ikiye bölmekte fayda var; bir tanesi sizin bir şeyler yapabileceğiniz alan, diğeri ise sizin tam olarak elinizde olmayan alan. Şu soruya cevap vermenizi istiyorum; istediğiniz gibi bir ilişkiyi başlatmak için sizin yapabileceğiniz neler var?

Başlangıçta benim elimden gelen bir şey yok cevabını duymaya çok alışkınım, kendinizi biraz zorlayın ve aklınıza gelenleri not alın. Bazı örnekler verebilirim; örneğin kendimi fiziksel olarak daha iyi hissetmeye ihtiyacım var, eğer spora başlar ve aynı zamanda bir diyet programı uygulayıp beş kg verirsem fiziksel olarak kendimi daha iyi hissedeceğim ve bu da özgüvenime ve mutluluğuma yansıyıp beni daha çekici bir insan yapacak. Ya da ev ve iş arasında kimseyi görmeden geçiyor günlerim, biraz sosyalleşsem aslında birisi ile tanışacak bir ortam yaratmış olacağım. Veya aslında benimle tanışmak isteyen birisi var, diğer yandan arkadaşlarım karşısında komik duruma düşmek istemediğimden bir türlü görüşmeye yanaşmıyorum, bir şans verebilirim belki gibi.

Siz önce kendi elinizden gelen şeyleri yapın, ondan sonrasını bekleyin, şans hazırlık ile fırsatın birleşimidir, siz bir adım atın, gerisi daha kolay oluşur.

İkinci grupta ise bir ilişkisi olup bu ilişkisi istediği gibi gitmeyenler var. Her ne kadar karşı tarafı suçlama eğiliminde olabilsek de şunu hiç unutmamak gerekir, bir ilişkiyi kurtarmak veya daha iyi hale getirmek istiyorsanız sorumluluğu alıp bir şekilde elinizi taşın altına yerleştirmeniz gerekiyor, daha önce yapmış ve istediğiniz sonuçları alamamış olabilirsiniz, olsun yine deneyin lütfen.

İlişkinin başında herkesin birbirine daha fazla ilgi, sevgi ve saygı gösterdiği, zaman ayırdığı dönem artık geride kalmaya başladıysa karşılıklı olarak konuşup neler yapılabileceğine bakmak gerekiyor.

Hayatın koşturması içinde ilişkilerimizi çok ihmal ediyoruz, aslında çoğu zaman en önemli olan şeyi bir şekilde arkalara atabiliyoruz, lütfen ilişkinizi önemseyin ve daha iyi hale getirmek için elinizden geleni yapın, emin olun bu çabaya değecektir.

Sevgi ile kalın.

Not: İşin içinden tek başınıza çıkamadığınızda profesyonel destek almak için [email protected] adresinden bana ulaşabilirsiniz.

Paylaş

Önerilen Yazılar