Hayatta en önemli şeylerden bir tanesi de hikayelerimizdir, kendi yaşamımız da bir hikayedir, sizin hikayeniz nasıl? Senaryoyu belli ölçülerde kendimiz yazıyorsak, kalemi biz tutuyorsak daha güzel bir hikaye yaratabilir miyiz yaşamlarımızdan? Ben bunun yapılabilir olduğunu düşünüyorum, bu konu geniş kapsamlı bir konu ve bugünkü yazımı bir giriş olarak kabul edebilirsiniz.

Öncelikle şuna bakmak lazım; kendi hikayemi kendime nasıl anlatıyorum? En çok kendimizle konuşuyoruz hayatta, bunu düşüncelerimiz aracılığı ile yapıyoruz. Her gün kendime kendim hakkında neler anlatıyorum? Hadi gelin konuyu bir de mutluluk ile bağlayalım. Mutluluk bir açıdan kişinin kendisi ile kurduğu güzel ilişkiden kaynaklanır. Kendimize hayatımız hakkında güzel şeyler anlatmalıyız. Bunu nasıl yapacağız? Kendimizi eleştirmekten bir süreliğine vazgeçeceğiz, iyi olduğumuz yönlere odaklanacağız.

Daha sonra kendimizi dışarı nasıl yansıttığımıza bakmamız lazım. Kendimle olan ilişkimi düzelttiysem artık başkalarına da kendim hakkında yaşamım hakkında daha pozitif ve güzel şeyler anlatabilirim. Şikayet etmek yararı olmayan bir davranıştır, ne kadar çok şikayet ediyoruz ve bununla ne kadar çok zaman kaybediyoruz. Oysaki en değerli varlığımız zaman.

Güzel bir hayat hikayesi oluşturmanın diğer bir boyutu zamanımıza değer vermektir, onu hor görmemektir. Satın aldığımız şeyler karşılığında para ödemiyoruz, zaman ödüyoruz, çünkü o parayı kazanmak için zamanımızı harcıyoruz. Zamanım değerli ise hayatım değerlidir.

Dördüncü boyut ise sadece kendim ve hayatım ile ilgili değil genel olarak güzel ve ilham veren hikayelerin peşinden gitmek ve çevremdekilerle paylaşmaktır. Ben canım sıkıldığı zaman TED konuşmaları izlerim Youtube üzerinden, o kadar güzel konuşmalar var ki gerçekten inanamazsınız. İlham veren bu hayat hikayelerini izlemek, paylaşmak ve üzerinde konuşmak emin olun bizim hayat hikayemize de olumlu katkılar yapacaktır.

Güzel bir hayat hikayesi yaratmak için; kendimizle iyi bir iletişim kurmalıyız, iletişimde olduğumuz insanlara kendimiz hakkında güzel şeyler anlatmalı ve diğer insanların ilham veren güzel hikayelerini daha fazla paylaşmalıyız.

Dikkatimizi verdiğimiz şeyleri büyütme potansiyeline sahip ruhsal varlıklarız, o halde dikkatimizi daha fazla güzel hikayelere verirsek onlardan daha fazla yaratabiliriz.

Sevgi ile kalın.

Not: Ekim ayı koçluk ön görüşmelerine katılmak için mert.cuhadaroglu@gmail.com adresine mail atabilirsiniz.