GÜVERCİN ADIMLARI


Çok sevdiğim bir danışanımın benzetmesinden yola çıkarak başlığı attım, beraber yaptığımız yolculukta kendi ilerleyişini güvercin adımları olarak nitelendirir. Aslında hayat yolculuğunda genellikle bu şekilde ilerleriz, bir anda büyük adımlar atmak yerine hedefi parçalara bölüp gerçekleştirmek daha kolaydır genellikle.
Geçen yıl işkolikliği aşmak üzerine çalıştığım bir danışanım vardı, eve iş götürmek ve bunun sonucunda da kendisine ve çevresine zaman ayıramamak gibi bir sorunu vardı. Yaptığımız pek çok çalışma ile bu seçiminden vazgeçti ve iş ile özel hayatını dengelemeyi öğrendi.
Çalışmamız güvercin adımlarını esas almıştı. Ondan ilk önce iş yerinde hafta içi akşamları yaptığı fazla mesaiyi 3 saatle sınırlamasını istedim (bunun üzerine çıkıyordu çoğu zaman), bir hafta sonra başardığını söyleyerek gururla geldi. Bu hafta senin için daha zor bir görevim var, bence verimli çalışırsan mesai bittikten sonra 2 saat içinde bütün işlerini toparlayabilirsin dedim, peki denerim diye yanıtladı ve başardığını gördü.
Bir sonraki hafta fazla mesaiyi bir saatle sınırlamasını istediğimde, yok artık bunu yapamam ama senin için deneyeceğim diye karşılık verdi. 2 hafta içinde biraz gel git yaşadıktan sonra başardı. Bir türlü süreyi bunun altına indiremiyordu.
Ondan lap topunu yanına alarak eve götürmesini ve 1 saatlik fazla çalışmayı evde yapmasını istediğimde önce itiraz etse de bir süre sonra bu sisteme alıştı. Daha sonra lap topu yanına alarak servisteki bir saatlik süreyi kullanmayı öğrendi.
Bir gün işten çıkarken lap topunu almayı unuttu, o akşam ne iş yerinde ne de serviste fazla mesai yapmadığı ilk akşamı oldu, hala hatırlıyorum, sudan çıkmış balığa dönmüştüm serviste ve evde, meğer ne güzelmiş der durur. Bir daha fazla mesai yapmadı, iş saatlerini daha verimli kullanmaya başladı öyle olunca.
Eğer iş yerinde her gün düzenli olarak 3 saat fazla mesai yapan birisine ilk seferde bunu hemen bırakmasını söylerseniz muhtemelen başaramayabilir, ama güvercin adımları ile yavaş yavaş ilerlerseniz hedefe ulaşabilirsiniz, bu yöntem pek çok konuda uygulanabilir.
Bu şekilde yapınca korkuların ayaklanıp ekstra bir baskı yapmasını da engellemiş oluyoruz. Hayatınızda özellikle değiştirmek istediğiniz bir alan varsa, bu konu ile ilgili daha kalıcı olan yol, küçük adımlarla hareket etmektir.
Değişime ufak ufak başlayın. Ne kadar ufak olduğuna siz karar verebilirsiniz ama değişimi başlatabilecek ve sizin inanabileceğiniz kadar büyük, korku duymanıza sebep olmayacak kadar küçük olsun.
Sevgi ile kalın.
P.S.: Eski yazılarıma kendi adımı taşıyan web sitesinden ulaşabilir, koçluk hakkında bilgi almak için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 × two =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.