GÜVEN

GÜVEN

Umutlu olmak ve özgüven konularından sonra güvenden bahseden bir yazı yazmak istedim, pek çok şeyin temelinde güven yatıyor çünkü. Şirket eğitimlerinde bir şirketin içindeki güven seviyesini anlamaya ve artırmaya çalışırım, çünkü güvenin olmadığı yerde en son teknolojiyi kullansanız bile yarar sağlayamazsınız. Benzer şekilde ilişkiler üzerine yaptığım çalışmalarda da güven karşımıza ilişkinin temel direği olarak çıkar ve güven sarsılırsa toparlamak her zaman daha zor olabilir.

Hayal etmenin bile belli ölçülerde güven ile ilgili olduğunu düşünürüm, hayallerin gerçekleşebileceğine dair bir güven var ise hayal etmek daha kolay ve keyiflidir.

Kalbinin sesini daha çok dinleyen insanlara gıpta ederiz çoğu zaman, bu kişiler hayata güvenmektedir, hayatın kendisine ve getireceklerine güvenen insan kalbinin sesini dinleyecek cesareti de bulur.

Yeni başlayan yılda gelin bir karar alalım ve biraz daha fazla güvenelim, kendimize, diğer insanlara, hayatın kendisine ve getireceklerine. Bu şekilde daha sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürebiliriz.

Uzun yaşam ile ilgili yapılan araştırmalar da birbirine güvenen insanların yaşadıkları yerlerde ortalama yaşamın daha uzun olabildiğini gösteriyor.

Benim gözlemim de bu şekilde, bir insan kendisine ve çevresine güveniyorsa yaşadığı hayat gerçekten çok farklı olabiliyor. Hayatta her duygunun ayrı bir yeri ve tadı var elbette, diğer yandan güveni ayrı bir yere yerleştiriyorum, güven olmadığı zaman diğerleri hep eksik kalıyor sanki, sevgi bile.

Kış aylarında dışarıda soğuk havalar hüküm sürerken güven kalbimizi ısıtan bir güneş gibi doğsun içimize.

Sevgi ile kalın.

Paylaş