GÜLÜMSEMEK VE İYİ DÜŞÜNMEK

GÜLÜMSEMEK VE İYİ DÜŞÜNMEK

Geçtiğimiz günlerde Bir Bilge’yi ziyarete gidip bununla ilgili bir yazı yayınlamıştım; çok kısa özetlemek gerekirse gülümse, dua et, iyi düşün ve harekete geç şeklinde bir ana fikri vardı. Bu yazıdan sonra bir arkadaşım dua ediyorum, yapılması gerekenleri de yapıyorum ama gülümsemek ve iyi düşünmek konusunda çok zorlanıyorum diye beni aradı, ona anlattıklarımı kısaca sizlerle de paylaşmak istedim.

Gülmek ve gülümsemek birbirinden farklı şeyler her şeyden önce. Gülmek elbette çok güzel, insanı mutlu eden bir eylemdir. Diğer yandan benim görüşüme göre gülmek için ortada size komik gelen bir şey olması lazım. Gülümsemek ise daha farklı, bir insan ortada hiçbir neden yok iken bile gülümseyebilir, hatta bunu alışkanlık halinize getirmenizi tavsiye ediyorum.

İnsanlarla birlikte olduğunuzda ve hatta yalnız olduğunuzda bol bol gülümsemeye çalışın; hayatı gülümseyerek karşılayın, 2-3 hafta uygulayın farkını hissedip göreceksiniz, bu süreçte kendinizi de çok daha farklı hissedeceksiniz.

Diğer konu ise iyi düşünmek; kafanıza takılan ve sürekli olumsuz senaryolar yazdığınız konularla ilgili olumlu düşünemiyorsanız bambaşka bir konu seçin, iyi düşünmenizi sağlayacak konu her ne ise o olsun. Örneğin bir sonraki yaz tatilinin hayalini kurmak iyi geliyorsa bu konuda düşünün. Hafta sonu sevgilinizle veya arkadaşlarınızla yapacağınız program size keyif veriyorsa bunu düşünün.

Hatta konuyu biraz daha ileriye götüreyim, iyi düşünecek hiçbir şey bulamıyorsanız yılbaşı piyangosu size çıktığında ne yapacağınızı düşünün. Şu an size göre güzel bir hayat yaşayan tanıdıklarınızı ve onların hayatlarından size neyin cazip geldiğini düşünün.

Elbette iyi düşünmek tam olarak bu değil, ama bir yerlerden başlamak lazım.

İyi düşün iyi olsun demiş büyüklerimiz. Pozitif düşünmeyi ben kısaca şöyle özetliyorum, olmasını istediğin şeyleri düşün, olmasından çekindiğin şeyleri düşünme.

Yazması kolay, yapması her zaman o kadar kolay değil biliyorum; diğer yandan ne kadar mesafe alabilirseniz o kadar iyi, günün %90’ını olumsuz düşünceler ile geçirirken bunu %80’e düşürürseniz o bile çok iyi.

Genetik yapımızdan kaynaklanan bir olumsuzluğa yatkınlık da söz konusu, bu yüzden tamamen ortadan kalkması söz konusu değil, gerek de yok zaten.

Bu hafta bol bol gülümseyeceğiniz ve daha iyi düşüneceğiniz bir hafta olsun, olabildiği ölçüde 2-3 hafta kadar uygulamaya çalışın, olumlu sonuçlarını görünce devam etmek isteyeceksiniz zaten.

Sevgi ile kalın.

Paylaş