Benim yaptığım iş bir tür girişim, koçluk çalışmalarım ve şirket eğitimleri sırasında da girişimcilik konusu üzerinde çalışmalar yapıyoruz, bu nedenle bugün bu konu hakkında yazmaya karar verdim, içinizdeki girişimciyi ortaya çıkarabiliriz belki de.

Her şeyden önce girişimci insanların sorun odaklı değil çözüm odaklı insanlar olduklarını söyleyebilirim, bahane üretmemek ve karşılaşılan farklı durumlarda çözüm odaklı olabilmek çok önemlidir, ayrıca daha iyisini yapmak için sürekli olarak denemek ve denemek ve sonra yine denemek gerekir.

Daha sonra korkularla birlikte ilerleme becerisinin yani cesaretin önemli olduğunu düşünüyorum, korkularımızla yüzleşmek ve onlarla birlikte ileriye doğru bakmak girişimcilik açısından önemlidir.

İstediğimiz pek çok başarı konfor alanımızın dışında yer alır, bu nedenle belli ölçülerde risk alıp bu alanın dışında dolaşabilmek önemlidir girişimcilik açısından.

Girişimciler ayrıca zamanı iyi yönetme becerisine sahip olmalı ve önceliklerini iyi belirlemelidirler, bugünün işini yarına bırakmamak ve güzel fikirleri hayata geçirmek için çabuk eyleme geçmek ve motivasyon önemlidir.

Ayrıca başarılı girişimciler başkalarının olumsuz düşüncelerinden çok fazla etkilenmezler, geri bildirim alırlar, neleri değiştirebileceklerine odaklanır ve devam ederler.

İyi bir girişimcinin önyargılarından olabildiği ölçüde sıyrılmış olan, kendisini ve başkalarını ağır bir şekilde yargılamayan birisi olduğunu da söyleyebilirim.

Kendilerini başkaları ile kıyaslamazlar, sadece kendileri ile kıyaslarlar, bir yıl önce veya altı ay önce nasıl bir durumda olduklarını şu anki halleri ile kıyaslayıp buna göre ilerlerler.

Son olarak da elbette pes etmemek önemlidir. Geçenlerde bir yazıda okumuştum, ilk girişimi başarısız olan kişilerin ikinci girişimleri %90 oranında başarılı oluyormuş, diğer yandan ilk girişim başarısız olunca sadece %10’luk küçük bir kesim ikinci bir deneme yapacak cesareti gösteriyormuş.

Olabildiği ölçüde özetlemeye çalıştım, elbette başka faktörler de olabilir, ayrıca burada bahsedilen konuları iş hayatı dışındaki hayatımızda da büyük ölçüde uygulayabilir ve yaşam girişimcilerine dönüşebiliriz.

Sevgi ile kalın.

Not: Mutlulukla Değişim Programı 2019 yılı kayıtları devam etmektedir, bilgi ve kayıt için lütfen mert.cuhadaroglu@gmail.com adresine mail atınız.