GERİYE DÖNÜK YASA

GERİYE DÖNÜK YASA

Yaşamımızda kendimizi iyi hissettiğimiz ve kendimizi kötü hissettiğimiz deneyimler yaşarız. İyi hissettiğimiz deneyimleri olumlu ya da pozitif deneyimler olarak adlandırırız. İyi hissetmediğimiz deneyimlere ise olumsuz ya da negatif etiketi yapıştırırız.

İşin ilginç yanı olumsuz bir deneyimi olduğu şekli ile kabul etmek başlı başına olumlu bir deneyimdir ve aynı zamanda değişim için harika bir ilk adımdır.

Filozof Alan Watts’ın geriye dönük yasa olarak bilinen bir öğretisi var. Buna göre; her zaman daha iyi hissetmeye çabalarsanız bu kendinizi kötü hissetmenize yol açar. Bir bağımlılık yaratarak peşinden koştuğunuz her şey eksikliğini hissettiğiniz şeyi güçlendirmekten başka bir işe yaramaz.

Bu nedenle önce olumsuz olan deneyimi olduğu şekli ile kabul etmek, bu deneyimin içinden sabırla geçmek, daha sonra da olmasını istediğiniz şeyler için herhangi bir bağımlılık yaratmadan ilerlemeyi öğrenmek gerekiyor.

Mevcut durumunuza şükretmeden çok zengin olmayı kafaya takarsanız hissedeceğiniz tek şey ne kadar fakir olduğunuz duygusu olacaktır.

Bizde olmayan bir şeyi isteriz, bunu isterken hayatım bu isteğim olmadan da güzel, olursa sadece biraz daha güzel olacak şeklinde düşünmeyi ve davranmayı öğrenmeliyiz.

Bunu yapmadığımız sürece istediğimiz şeye karşı bir bağımlılık geliştiririz. Bağımlılık geliştirince de odağımız ve dikkatimiz sahip olmak istediğimiz şeyden sahip olmadığımız şeye kayıverir hızlıca.

Bu yüzden her ne istiyor olursanız olun, öncelikle sağlığınıza ve sahip olduğunuz diğer şeylere içinizden gelerek şükredin, enerjinizi yükselten insanlarla birlikte olmaya çalışın, yaratıcılığınızı kullanmayı ihmal etmeyin. Sadece ve sadece çok çalışarak oldurmaya çalışmayın, hayal gücü ve iyi hissetmek de çok önemlidir.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Önerilen Yazılar