GERÇEKTEN YAŞAMAK


İlk kitabım olan Hayatını Seç’in arka kapağında güzel bir hikaye yer alıyor.

Eski zamanlarda bir gezgin yolculuklarından birisinde bir köye yaklaşırken, önce önüne köyün mezarlığı çıkar. Mezar taşlarında isimlerin altında doğum ve ölüm tarihleri yerine; 1 yıl 10 ay, 2 yıl 5 ay, 3 yıl 8 ay gibi süreler yazılıdır. En yüksek kayıt 5 yıldır, kimse bunun üzerinde bir süre yaşamamıştır. Gezgin üzülür, ilk aklına gelen özellikle çocukları etkileyen bir salgın hastalıktır. Köy meydanında oynayan sağlıklı çocukları görünce çok sevinir. Demek ki salgın sona ermiştir. Çocuklara mezar taşlarındaki yazıları sorar, çocuklar da onu köyün bilgesine yönlendirirler. Bilge derki, “Biz burada hepimiz hayatımız boyunca bir defter tutarız. Akşamları yatmadan önce o gün gerçekten yaşadığımızı hissettiğimiz, hayattan keyif aldığımız olayları ve süreleri not alırız. Birisi öldüğü zaman defterindeki süreleri toplar ve mezar taşına bunu yazarız.”

Sahi gerçekten yaşıyor muyuz veya hayatımızın ne kadarlık bölümü gerçekten yaşayarak geçiyor? Sağlık sorunlarını bir tarafa koyuyorum, insan sağlıklı değilse umudu korumak ve mutluluğu bulmak zorlaşıyor. Ama onun dışında eğer geçiminizi temin edecek kadar bir geliriniz varsa ve etrafınızda sevdiğiniz insanlar bulunuyorsa bir şekilde gerçekten yaşamalısınız.

Peki, nedir gerçekten yaşamak? Çalışmak ama dinlenmeyi ve eğlenmeyi de bilmektir. Gerçekten içten bir şekilde gülebilmektir, en son ne zaman kahkaha attınız?

Yemekten, içmekten keyif almak, dostlarla beraber aynı sofrada oturmak, bazen şarkı söylemek ve dans etmektir. En son ne zaman kalabalık bir sofrada dostlarınızla birlikte bu şekilde eğlendiniz? Önümüz bayram, hepimiz için güzel bir fırsat.

Ve aşık olmaktır, gerçekten yaşamak. Aşk kavramını daha geniş olarak ele alıyorum burada. İnsan sadece karşı cinse değil, doğaya, hayata karşı da aşk besleyebilir.

Hadi gelin bugün tekrar hayata aşık olun, tadını çıkarın ve gerçekten yaşamaya başlayın. Hayat öyle de ya da böyle geçiyor, geriye güzel anılar kalıyor. Bir kerelik ömrümüzde en bir kere olsun gerçekten yaşamaktır hayat.

Sevgi ile kalın.

Not: Hayatını Seç, Hayatını Değiştir ve Yarına Notlar isimli kitaplarıma D&R ve diğer tüm kitapçılardan ulaşabilirsiniz.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fifteen + fifteen =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.