GERÇEKLEŞMİŞ İSTEKLERİMİZİN LİSTESİNİ YAPMANIN ÖNEMİ

GERÇEKLEŞMİŞ İSTEKLERİMİZİN LİSTESİNİ YAPMANIN ÖNEMİ

Ölmeden önce yapmanız gereken 100 şey listesi ya da benzeri listeleri duymuşsunuzdur, Amerikalılar buna “bucket list” adını verirler, hatta Jack Nicholson ile Morgan Freeman’ın oynamış olduğu bu isimli güzel bir film de var. Ben de zaman zaman yüz maddeden oluşmasalar bile böyle listeler yaparım, yani yapmak istediğim, henüz fırsat bulamadığım şeyleri yazarım.

Bir söz vardır; sürekli olarak ileriye bakıp ne kadar yolun kaldığını ölçümlemeye çalışmaktansa arada bir geriye bak ve ne kadar yol kat etmiş olduğunu gör şeklindedir.

İsteklerimizin olması güzel bir şeydir; diğer yandan hayatta pek çok şeyde olduğu gibi burada da bir denge arayışı içinde olmalıyız, yani isteklerimizin bir kısmı da gerçekleşti öyle değil mi? Bugün sizden yapmak istediklerinizi değil de yapmış olduğunuz şeylerin bir listesini yapmanızı rica ediyorum. Ben de öyle yaptım ve ne kadar çok şey yapmış olduğumu hatırladım, bundan sonrası için de motivasyon artırıcı oldu, ayrıca ne kadar çok şükredecek şey olduğunu tekrar hatırladım.

Yurtdışında görmek istediğim ama henüz görme fırsatı bulamadığım pek çok yer var; fotoğraflarını paylaştığım pek çok yeri özellikle de tropik yerleri henüz görmedim. Diğer yandan; banka müfettişliği yaptığım dönemde ve çocuklar henüz doğmadan önceki senelerde güzel Ülkemizin çok büyük bir kısmını gezme fırsatını buldum. Yeniden gitmek isteyebileceğim çok sayıda yer oldu; ilk aklıma gelenler Safranbolu, Amasra, Kapadokya, Mardin mesela.

Bu yaşıma geldiğimde (yaşım 45) en az 10 tane kitap yazmış olmayı isterdim; diğer yandan dört kitabım yayımlandı, bu da fena sayılmaz.

Yamaç paraşütü yapmıştım Fethiye’de, fırsat olursa tekrar yapmak isterim. Kızlarımla güzel oyunlar oynadım, keyifli zaman geçirdim. Eşimle güzel bir flört dönemi yaşadık üniversitede, çok arkadaşımız da vardı, geriye baktığımda okul yıllarımı güzel hatırlıyorum, iyi okudum diyebilirim.

Uzun yıllar basketbol oynadım, futbol maçlarını takip ettim, şimdilerde uzun yürüyüşler yapıyorum, spor bir şekilde hayatımın içinde yer alıyor. Sevgiyi tattım, hem ailemde, hem eşim ve kızlarım ile. Kurumsal iş hayatında başarılı hissettiğim dönemler oldu, koçluk ve yazarlık yaparken de bu duyguyu hissettim. Az paramın olduğu dönemlerde oldu, çok fazla paramın olduğu zamanlar da yaşadım, genellikle paylaşmayı seçtim, öğrenmek, deneyimlemek, gezmek için harcadım önemli bir kısmını. Sosyal hayatımın çok renkli olduğu, programlara yetişemediğim dönemlerim oldu, daha sakin zamanlar da. Hobi konusunda şanslıydım, hep ilgilenecek bir şeyler buldum.

İnsanlara çok yardımcı olabildiğim dönemler de oldu, kendime faydam dokunmadığı günler de hatırlıyorum. Bilge’nin dediği gibi hayat bir paket ve onu öyle kabul etmek gerekiyor.

Bütün bunları bakın bu adam neler yapmış diye yazmadım, sadece listenizi oluştururken size yardımcı olsun diye paylaştım. Bazen neler yapmak istediğimizin yanı sıra neleri zaten yapmış olduğumuzu da hatırlamak gerekiyor, bu gerçekten iyi hissettirebilir.

Meşhur sözdür, insan başına gelen felaketlerin listesini tutmaya bayılır da başına gelen güzel şeyleri hemen unutur şeklindedir, hatırlamak iyi gelir.

Sevgi ile kalın.

Not: Ekim ayı koçluk ön görüşmelerinden yararlanmak için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Paylaş

Önerilen Yazılar