GERÇEKÇİ BEKLENTİLER OLUŞTURMANIN ÖNEMİ

GERÇEKÇİ BEKLENTİLER OLUŞTURMANIN ÖNEMİ

Daha önce bu konuda bazı yazılar kaleme almıştım; diğer yandan son dönemde gerek arkadaşlarımla yaptığım sohbetler gerekse danışanlarımla yaptığımız çalışmalar bana bu konunun ne kadar önemli olduğunu tekrar hatırlattı ve kısa bir yazı yayınlamaya karar verdim.

Mutluluk bir açıdan gerçekleşen ile beklenti arasındaki farktan oluşur, beklenti ile gerçekleşen birbirine ne kadar yakınsa o kadar mutlu oluruz. Gerçekleşeni değil ama beklentilerimizi biz belirliyoruz. Gerçekçi beklentiler oluşturmayı öğrenmeliyiz.

Bunu anlattığımda veya birisine beklentilerin ne kadar gerçekçi diye sorduğumda “ o zaman en iyisi ben beklentiyi tamamen sıfırlayayım” cevabını alabiliyorum. Bu insanı mutlu eden bir çözüm değil; umutlu olmayı ve iyimser olmayı da zorlaştıran bir yaklaşım.

Her konuda olduğu gibi burada da bir denge anlayışı içinde konuyu ele almalıyız; gerçekçi olmayan beklentiler de mutsuz edebilir, sıfır beklentimiz olması da mutsuz edebilir. Bu ikisinin arasında bir yerde aradığımız denge noktası olmalı.

Bir beklentinin gerçekçi olup olmadığını anlamanın bazı yöntemleri var. Ben güvendiğim insanlara danışırım; benim şu konuda şöyle bir beklentim var, sen dışarıdan baktığında bunu nasıl görüyorsun derim. Bazen benim geçmiş olduğum yoldan daha önce geçmiş olanlara sorarım. Bir konudaki bilgi ve deneyiminiz arttığı zaman gerçekçi beklentiler oluşturmak veya beklentileri yönetmek kolaylaşır.

Denge dedik ya; aşırı iyimser de olmayacağız, aşırı kötümser de. Ne geçmişimizin esiri olacağız ne de sadece hayallerimize bakarak beklenti oluşturmayacağız.

Beklentiler ile ilgili en çok rastladığım iki hatayı ise şöyle anlatabilirim. Birincisi zaman ile ilgili veya sabırsızlık ile ilgili bir konu. Her şey doğru, yerli yerinde fakat öyle kısa bir süre belirleniyor ki gerçekçi olmaktan çıkıyor beklenti. Bu nedenle beklentilerinizi zaman anlamında da sorgulayın lütfen. Pek çok kişinin takıldığı yer burası

İkinci konu ise diğer insanlardan olan beklentilerimiz. Tekrar ediyorum hiç beklentimiz olmaması iyi değil, elbette beklediğimiz şeyler olacak. Diğer yandan; bu beklentileri oluştururken karşımızdaki insanı kendimiz gibi kabul etmeyelim lütfen. Ben olsaydım şöyle düşünürdüm, söylerdim veya yapardım dediğimizde bu beklentiyi zorlaştırıyor ve çoğu zaman gerçekçilikten uzaklaştırıyor çünkü her insan ayrı bir gezegen, farklı yaklaşımları olabilir.

Bu konu ile bağlantılı olarak şunu da söyleyip bugünkü yazıyı noktalayayım, insanların siz konuşmadan, net olarak ne istediğinizi söylemeden sizin adeta zihninizi okuyarak ihtiyacınız olan şeyleri söylemeleri veya yapmaları mümkün değil, bu nedenle iletişim ve istediklerimizi net olarak dile getirmek çok önemli.

Sevgi ile kalın.

Not: Nisan ayı koçluk ön görüşmeleri devam etmektedir, bilgi ve kayıt için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Paylaş