GELECEKTEN BUGÜNE BAKMAK

GELECEKTEN BUGÜNE BAKMAK

Koçlukta çok kullandığımız yöntemlerden bir tanesi de kişiyi zihninde geleceğe taşıyıp o günden bugüne bakmasını sağlamaktır. Bu sayede değişik bir bakış açısına geçip farklı çözümleri görebilmek, değişik seçenekler olduğunu fark etmek ya da içinde olduğumuz ruh halinin daha iyiye gitmesini sağlamak mümkün olabilir.

Meşhur sözdür, hayat ileriye doğru yaşanır, ancak geriye bakarak anlaşılır şeklindedir. Buna benzer bir yöntem olarak da düşünebilirsiniz.

Şimdi sadece beş veya on dakikanızı ayırarak bu konuya odaklanmanızı istiyorum; aradan bir yıl geçmiş ve Mart 2019 gelmiş, nasıl bir hayatınız var genel olarak, nasıl olmasını istediğinize odaklanın ve kısaca tarif edin, yazabilirseniz daha iyi hatta.

Siz olmak istediğiniz hali bir tarif edin, boşluklar bir şekilde doldurulur. Bugün bize önemli ve çözülmez gibi gelen pek çok şeyin aslında halledilmiş olduğunu da fark edeceksiniz.

İş hayatında daha sık duyduğumuz bir sözdür vizyon kelimesi, ben kişinin hayatı anlamında da bir vizyona sahip olması gerektiğini düşünüyorum. Bu nedenle gelecekten bugüne bakışı çok önemsiyorum.

Eğer çok analitik bir yapınız var ise, bu çalışmayı şöyle zenginleştirebilirsiniz, bir yıl sonrasını tarif ettiniz, şimdi bugün ile bir yıl arasındaki sürenin tam ortasını alıp altı ay sonrasını da şöyle bir zihninizde canlandırın, nasıl bir durumda olmak istediğinizi yazın, en son olarak da bugünden itibaren neleri farklı yaparsanız bu gelecek görüntüsüne daha kolay ulaşabileceğinizi düşünün.

Diğer bir yöntem ise duygulara daha fazla odaklanmaktır, gelecek görüntülerini daha canlı hale getirmek için duygularınızı harekete geçirin, bir yıl sonra bugün nasıl bir ortamda olmak istiyorsunuz, ortamı tarif edin, neler görüyorsunuz, kendinizle ilgili neler hissediyorsunuz, hangi duygular ağır basıyor?

Çok dar bir pencereden bakıyoruz yaşadıklarımıza, bu dar bir zaman algısına sahip olmamızla ilgili ve bu nedenle çoğu zaman fazla sabırsızız. Evrenin bir işleyişi var, bununla uyumlanabilmek için daha geniş açıdan bakabilmek gerekiyor zamana ve yaşadıklarımıza.

Değişik bir egzersiz yapmak istediğinizde özellikle de kendinizi sıkışmış hissettiğinizde bu anlattıklarımı uygulayın lütfen, süreleri kendiniz istediğiniz gibi belirleyebilirsiniz. Ben de bazen yaparım, keyifli bir oyuna dönüştürdüm zihnimde.

Daha yaşlı olacağım günleri hayal ederim, fiziksel olarak nasıl görüneceğimi, sevdiğim insanların neler yapıyor olacaklarını, ilk torunumu hayal etmeye çalışırım ya da onuncu kitabımın ismini ve kapağını.

Hayal kurmak belli ölçülerde geleceği yaratmaktır; gelecek boş bırakmaya gelmez.

Sevgi ile kalın.

Not: Koçluk hakkında bilgi almak için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Paylaş

Önerilen Yazılar