GELECEK DE BİR GÜN GELECEK

GELECEK DE BİR GÜN GELECEK

Bilge ile yaptığımız keyifli sohbet evde devam etti. Anda kalmanın formüllerini bulmak için sorular yönelttim, Bilge de her seferinde sabırla yanıtladı.

“Zihnim sürekli geleceğe yolculuk ediyor, bu nedenle içinde olduğum anın tadını çıkaramıyorum”.

“Geleceği düşünürken sana endişe ve kaygı veren konulara ağırlık verirsen anın keyfini çıkaramazsın. “

“Tam olarak da başıma gelen şey bu işte”.

“Geleceği düşünürken süreyi daraltmalısın zaman içinde.”

“Nasıl yani, tam anlamadım.”

“Geleceğin en güzel yanı her seferinde tek bir gün olarak gelmesidir. Sen çoğu zaman bir yıl ilerisini hatta daha da ötesini düşünerek kaygı duyuyorsun. Şu an içinde olduğumuz ana odaklandığında bir sorunun var mı?”

“Hayır yok, seninle keyifli bir şekilde sohbet ediyoruz.”

“Güzel, gelecekte de bir sorun olmayacak, merak etme. Sorunlar hep kafanın içinde. Problem çözme becerisine sahipsin, yardım isteyebilirsin, bir sorun ortaya çıkarsa onu çözersin, bugüne kadar hep öyle olmadı mı? “

“Evet, haklısın. Süreyi daraltmaktan bahsetmiştin.”

“Evet, ilk hafta bir yılın ötesine geçen endişe ve kaygılarını bir yıl ile sınırlandır, bir yılın ötesinde olacak olan her şeyi düşünmeyi reddet, bu konuda kendine telkinde bulun. İkinci hafta 6 aydan ötesini düşünmemek üzere kendini eğit. Üçüncü hafta üç ay, dördüncü hafta ise bir aya kadar çek süreyi. Bir ay sonra en fazla önümüzdeki ayı düşünerek endişelen, bu yeterlidir.”

“Ama bu geleceği planlama mantığına tamamen aykırı.”

“Ne gelecek ne de mutluluk tam olarak planlanamaz. Anda kalmak bunlar ile ilgilidir. Üzerinde düşün, konuyu hazmet, yine gel.”

Telefonumu uzattı, “şu whatsapp gruplarını azalt” dedi, gülümsedi ve beni uğurladı.

Arkası yarın.

Not: Yaz dönemi koçluk çalışmaları hakkında bilgi almak ve ön görüşmelerden yararlanmak için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Paylaş