GELECEĞİNİZİ TASARLAYIN

Doğa Resimleri

Değiştirilemez bir geçmiş arkamızda dururken belli ölçülerde şekillendirebileceğimiz bir gelecek bizi bekliyor; geçmişten ders almak ve aynı konuda aynı hataları tekrar etmemek elbette önemli, diğer yandan gelecekte olanları belirleyecek olan geçmiş değil, bugün ve bugünden itibaren neler düşüneceğimiz ve neler yapacağımız.

Her şey düşünceler ile başlıyor ve eylemlerle devam ediyor. Olumlu düşünmek nedir diye soran danışanlarıma ve okurlarıma çok basit olarak, istediğini düşün ve istemediğini düşünme diyorum. Çoğu tavsiyede olduğu gibi söylemesi kolay, yapması zor. Diğer yandan bir kere yapmaya başladığınızda kısa süre içinde olumlu etkilerini görebilirsiniz.

Geleceği düşündüğümüzde ağırlıklı olarak bize endişe ve kaygı veren konuları düşünmeyi tercih ediyoruz, endişe etmek gelecekte olan hiçbir şeyi olumlu anlamda etkilemiyor oysa ki. Bu nedenle geleceği düşündüğünüzde size heyecan veren, mutluluk veren güzel şeyleri de düşünme gayreti içinde olun lütfen.

Düşünmek kısmı işin başlangıcı, daha sonra isteklerinizi gerçekleştirmek için niyet etmeniz gerekiyor, niyet etmek istemenin bir üst boyutu, nedenlerinizi ortaya koyun, kendinize hatırlatın ve onları uygun eylemlerle birleştirin.

Koçluk yaparken kullandığımız bir model var, ismi TGROW, İngilizce baş harflerden oluşuyor. Bu modeli olabildiğince kullanmaya çalışın geleceğinizi tasarlarken.

Öncelikle bir ana konu belirleyin; diyelim ki sağlıklı yaşam olsun; daha sonra bir alt konu ya da bir hedef belirleyin bu ana konu içinde; örneğin her gün yürüyüş yapmayı hayatımın rutini arasına almaya niyet ediyorum diyebilirsiniz. Bundan sonra yapılması gereken ilk şey mevcut durumu tespit etmek ya da mevcut durumla yüzleşmek, şu anda sadece haftada bir gün yürüyüş yapabiliyorum gibi. Peki seçenekleriniz neler her gün yürüyebilmek için; örneğin işten dönerken servisten erken inip eve yürümek, sabahları daha erken kalkıp koşmak veya öğlen arasında yemek öncesi veya sonrası yürüyüş yapmak gibi. Bu seçeneklerin sayısı ne kadar fazla olursa o kadar iyi. Son aşamada da bu seçeneklerden bir tanesine karar veriyor ve uygulamaya başlıyorsunuz.

Elbette hiçbir şey yazıldığı kadar kolay olmuyor; bu gibi durumlarda motivasyonunuzu korumak için kendinize nedenlerinizi hatırlatın, niye istiyorsunuz? Hayatta en önemli sorulardan bir tanesi de bu bence. Bir şeyi niye istediğimiz nasılı kolaylaştırıyor, ne kadar çok nedenimiz varsa yolda kararlılığı korumak o ölçüde kolaylaşıyor.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Önerilen Yazılar